Red Goats 1 13 11 10 - 35 -
AlsoupoLions 17 15 15 18 - 65 -

Νίκη στο ρελαντί για τους AlsoupoLions!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα οι AlsoupoLions επικράτησαν άνετα των Red Goats στο κλειστό της Ζωφριάς και έκαναν έξι τις νίκες στην Development2 League.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, αφού με εξαιρετική άμυνα και καλάθια των Αντωνόπουλου και Βενιζέλου προηγήθηκαν με το ευρύ 1-17 και έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους γηπεδούχους που έμειναν εξαιρετικά χαμηλά στο σκοράρισμα και είχαν να ανέβουν ένα.. βουνό για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Red Goats ήταν πιο παραγωγικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γιακουμή και Βασιλάκη να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι AlsoupoLions με τρίποντα των Κατσαχνιά και Αντωνόπουλου και τη σταθερά καλή απόδοση του Βενιζέλου διατήρησαν την διαφορά σε.. δυσθεώρητα επίπεδα στο φινάλε του ημιχρόνου (14-32).

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Lions με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά να το διευρύνουν κιόλας, κάνοντας το σκορ 25-47 ύστερα από τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Γιακουμή και Τραχείλου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν πάντως το πόδι απόφαση το γκάζι, δοκίμασαν διάφορα συστήματα και έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη με 35-65. Στον πάτο της βαθμολογίας, χωρίς νίκη παρέμειναν οι Red Goats που συνεχίζουν να μην πείθουν με τις εμφανίσεις τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βενιζέλος με 26 πόντους (4/5 δίποντα, 6/14 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/57 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/30 δίποντα, 12/45 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Red Goats: Βασιλάκης 4, Βρύσης, Γιακουμής 9 (1), Γκολιανόπουλος 2, Ι. Α. Ερρίπης 8, Ι. Κ. Ερρίπης, Νίκου 4, Τραχείλος 8

AlsoupoLions: Αγαπητός, Αντωνόπουλος 18 (3), Βενιζέλος 26 (6), Κατσαχνιάς (3), Κυριακόπουλος 6, Μαγκώνης 2, Μαρκέτος 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.