30/09/2019
Pistachios 19 20 21 18 - 78 -
Orlando Tragics 10 17 10 13 - 50 -

Νίκη στο… ρελαντί για τους Pistachios!

Δύο έκαναν τις νίκες του στο Basketaki Cup οι Pistachios, αφού επικράτησαν εύκολα των Orlando Tragics με 78-50 στο κλειστό της Ανθούσας.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο ματς, αφού με πρωταγωνιστές τους Μπάτσο, Μουρμούρη και Γονιδάκη προηγήθηκαν στο 10’ με 19-10. Οι ελλιπείς Orlando βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Κριαλάκο και Αλοΐζο, όμως το πρόβλημα εστιαζόταν κυρίως στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Κοντογιάννη συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, με τους Γονιδάκη και Τσίτουρα να τραβούν το… κουπί στην επίθεση. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είδαν τον Κωνσταντίνου να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά στην επίθεση. Σκορ ημιχρόνου, 39-27.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκαναν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, αφού μ’ ένα επιμέρους σκορ 18-10 εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (57-37), ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Ο Γονιδάκης συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, ενώ ο Φλίγκος προστέθηκε στην λίστα των σκόρερ. Για τους «Τραγικούς» ο Κωνσταντίνου ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς τα πράγματα είχαν κριθεί από νωρίς. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και δοκίμασαν νέα πρόσωπα και σχήματα εν όψει συνέχειας. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε σ’ αυτό το δεκάλεπτο ο Μουρμούρης και Μαντζουρίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κωνσταντίνου και ο Αγγελιδάκης. Τελικό σκορ στην Ανθούσα, 78-50.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Μουρμούρης με 14 πόντους (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνου με 17 πόντους (1/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 29/60 δίποντα (48,3%), 4/16 τρίποντα (25%) και 8/12 βολές (66,7%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/38 δίποντα (26,3%), 7/24 τρίποντα (29,2%) και 9/14 βολές (64,3%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Pistachios (Κοντογιάννης): Γιαλελής 2, Παπακαλοδούκας, Τσίτουρας 9 (1), Λάμπρου 5, Μουρμούρης 14 (1), Φλίγκος 5, Μαντζουρίδης 14 (10 ριμπ.), Κοντογιάννης 10 (2), Μπάτσος 4, Γονιδάκης 15.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 10, Ζαφειρόπουλος, Μεϊντάνης 5 (1), Κριαλάκος 6, Αγγελιδάκης 9 (1), Γκλιάτης 1, Αγαλόπουλος 2, Κωνσταντίνου 17 (5)

Τι μας άρεσε: Το πλήρες ρόστερ των Pistachios καθώς και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 19 λάθη των Orlando Tragics.