08/11/2019
Ντο τα Press 9 17 12 5 - 43 -
Reload 14 20 16 19 - 69 -

Νίκη στο… ρελαντί για τους Reload!

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Reload επικράτησαν εύκολα με 43-69 της Ντο τα Press στο ΓΣΠ σε παιχνίδι που έγινε για την δεύτερη αγωνιστική της Master League.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους. Οι Ορέστης και Λιλή με τρίποτα και ο Φ. Κοσμίδης με δίποντα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους οι Πρίφτης και Μαρίνης έκαναν την διαφορά στην επίθεση. Σκορ δεκαλέπτου, 9-14.

Η Ντο τα Press παρουσιάστηκε καλύτερη στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πρίφτη να συνεχίζει να τα… «κολλάει» από παντού και τον Ντέμο να έρχεται από τον πάγκο και να αποτελεί μια επιπλέον λύση. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας όμως, δεν ήταν καλή. Οι «Πειραιώτες» με πρωταγωνιστές τους Πανταζή, Φ. Κοσμίδη, Λιλή και Ορέστη, σημείωσαν 20 πόντους και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 26-34 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με την πάροδο του χρόνου, οι Reload άρχισαν να ξεφεύγουν σιγά σιγά στο σκορ, διατηρώντας μια απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή, ήταν οι Σούλτης, Φ. Κοσμίδης και Πανταζής αφού σημείωσαν τους περισσότερους πόντους της ομάδας τους. Τα τρίποντα των Πρίφτη και Βάθη και τα δίποντα των Κωφού και Ανυφαντή, δεν ήταν αρκετά για τους «πράσινους» που έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να έχουν ελπίδες για τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Reload στο +12 (38-50).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι μετέπειτα νικητές όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, χάρη στους Μπουφούνο, Ορέστη, Πανταζή και Ρούμπα. Η Ντο τα φανερά επηρεασμένη από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, με το τελικό 43-69 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Η ομάδα του Περιβολάρη έκανε το 2/2 στην Master League, ενώ η ομάδα του Βάθη έμεινε στον… πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-2.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Ορέστης με double double και 11 πόντους (1/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πρίφτης με 15 πόντους (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/41 δίποντα (31,7%), 4/21 τρίποντα (19%) και 5/6 βολές (83,3%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενο είχαν 20/49 δίποντα (40,8%), 7/23 τρίποντα (30,4%) και 8/13 βολές (61,5%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Ντο τα Press (Βάθης): Κωφός 2, Ανυφαντής 9, Πρίφτης 15 (3), Σπανός, Βαρδουλάκης 4, Ντέμος 4 (10 ριμπ.), Βάθης 3 (1), Καπλάνης, Μαρίνης 6

Reload (Περιβολάρης): Γ. Κοσμίδης (9 ασίστ), Λιλής 10 (2), Καλαϊτζάκης, Σούλτης 5, Πανταζής 16, Ρούμπας 6 (1), Σπανός, Φ. Κοσμίδης 15 (1), Ορέστης 11 (3), Μπουφούνος 6

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι Reload και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.