17/02/2024
West Side B.C 17 19 23 21 - 80 -
Melisses BC 8 18 9 18 - 53 -

Νίκη στο ρελαντί για τους West Side!

Τον ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Νικολάου και Τσούλφα προηγήθηκαν με 17-8. Οι φιλοξενούμενοι από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά έδειξαν σημάδια βελτίωσης και πήραν σκορ από τους Μπουγιούκο και Κοντοπάνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι West Side πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Γαλανόπουλο και Μπελεχάκη και διατήρησαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα (36-26). Οι φιλοξενούμενοι είδαν στα πρόσωπα των Φράγκου και Νάνη δύο επιπλέον λύσεις στην επίθεση, όμως η αμυντική τους λειτουργία παρέμενε το μελανό σημείο στην αναμέτρηση.

Πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση έβαλαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 23-9 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (59-35). Οι Melisses κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, έκαναν πολλά λάθη και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τους West Side να μην αφήνουν το... πόδι από το γκάζι, να εκμεταλλεύονται την κυριαρχία του Τσούλφα στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα των Νικολάου και Αθανασιάδη και να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 80-53. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Μπουγιούκου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Melisses σε μια αναμέτρηση που θα ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αθανασιάδης με double double και 24 πόντους (10/19 δίποντα, 4/8 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 29/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/54 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

West Side (Γαλανόπουλος): Αθανασιάδης 24, Γαλανόπουλος 5 (1), Μπελεχάκης 8 (2), Νικολάου 18 (2), Στέφος, Τριανταφυλλίδης 7, Τσούλφας 18

Melisses (Α. Μπουγιούκος): Γαρυφαλλάκης 7 (1), Δούκας 2, Κοντοπάνος 12, Σ. Μπουγιούκος 15 (1), Νάνης 5 (1), Παπαδιάς 5 (1), Φράγκος 7

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.