01/10/2020
Golden Steak Warriors 15 15 11 20 - 61 -
Orlando Tragics 9 12 15 17 - 53 -

Νίκη στο τέλος για Golden Steak Warriors και πρόκριση!

Μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο Σεφ το βράδυ της Τρίτης, ανάμεσα στους Golden Steak Warriors και τους Orlando Tragics, με την παρέα του Απόστολου Μπαλατσούρα να κερδίζει με 61-53 και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, με τον Αντωνόπουλο να ξεχωρίζει και να αποτελεί απειλή στο ποστ είτε εκτελώντας είτε πασάροντας. Η είσοδος του Νίκου Μητρόπουλου από τη μία και του Σιμιτιάν από την άλλη έδωσαν φρεσκάδα στις δύο ομάδες, με τους Orlando να ισορροπούν το παιχνίδι στη συνέχεια και να μπαίνουν στο δεύτερο δεκάλεπτο με 15-9 πίσω.

Τα αρκετά λάθη των παικτών των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκαν Χατζηγιάννης και Πλακογιαννάκης, με τους Αγαλόπουλο και Βροντάκη να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια και το ημίχρονο να κλείνει στο 30-21.

Η αγωνιστική άνοδος του Αλοΐζου ανέβασε ταυτόχρονα και όλη την ομάδα των Orlando, με τους φιλοξενούμενους να μειώσουν αρχικά και να προσπερνούν στο σκορ στη συνέχεια με δύο τρίποντα από Μεϊντάνη και Βροντάκη, με τους Golden Steak Warriors να βρίσκουν όμως άμεσα απαντήσεις με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-36.

Δύο τρίποντα από Χατζηγιάννη και Σαράντη αύξησαν τη διαφορά νωρίς στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν άμεσα με τους Μεϊντάνη και Αλοΐζο να είναι εξαιρετικοί, μη μπορώντας όμως να κάνουν την ολική ανατροπή, καθώς ο Κώστας Μητρόπουλος εμφανίστηκε το κατάλληλο σημείο, έδωσε τις απαραίτητες βοήθειες στο Νίκο και οδήγησαν τους Warriors στη νίκη με 61-53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μητρόπουλος, με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από πλευράς Orlando Tragics ξεχώρισε Παντελής Βροντάκης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι Warriors είχαν 21/45 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 1/4 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ , 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 ασίστ.  Συνολικά οι Orlando Tragics είχαν 11/30 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 10/16 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ. 3, Λαμπρόπουλος 6 (2), Μπουρτζάλας, Σαράντης 8, Πατρινός 8, Χατζηγιάννης 7, Αντωνόπουλος 4, Μητρόπουλος 17 Ν. (13 ριμπ) , Πλακογιαννάκης 8.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 13 (5 ριμπ.), Τσαμουράς 3, Ζαφειρόπουλος 3, Βροντάκης 12, Μεϊντάνης 8, Κριαλάκος 6, Κωνσταντίνου, Αγαλόπουλος 3, Σιμιτιάν 5.

Τι μας άρεσε: Οι πολλές δυνατές μονομαχίες στον αγώνα και οι δύο προσπάθειες των φιλοξενούμενων Tragics να επιστρέψουν στον αγώνα!