04/07/2020
Κέρβεροι 11 24 12 10 - 57 -
Gerakas Hawks 10 8 21 19 - 58 -

Νίκη στο τέλος για τα Γεράκια!

Σε μια αναμέτρηση αντάξια της ποιότητας και της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων, τα Γεράκια του Γέρακα έκαναν την ανατροπή και με δύο βολές του Γκόρου 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, πήραν τη νίκη απέναντι στους ήδη ανεβασμένους Κέρβερους, καθώς το σουτ του Ντάγκα με τη λήξη δε βρήκε στόχο. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, το βράδυ της Πέμπτης, στα πλαίσια της Development κατηγορίας.

Καλύτερο ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά για τους Κέρβερους, οι οποίοι με την απουσία του Στραταριδακη έπρεπε να πάρουν πόντους και βοήθεια από όλους τους παίχτες, όπερ και εγένετο, καθώς οι Ζαΐμης και Αηδονίδης εμφανίστηκαν και σκόραραν για το 6-0. Η αστοχία στη συνέχεια παρά τον όμορφο ρυθμό του παιχνιδιού, έφερε το ματς στα ίσα, με τον Σαρακινό να βγαίνει μπροστά για Hawks, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-10 υπέρ της παρέας του Ντάγκα.

Χέρι χέρι οι ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ντάγκα Αηδονίδη και Γκόρο να σκοράρουν. Κάπου εκεί οι Κέρβεροι εκμεταλλεύτηκαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, έτρεξαν άμεσα στον αιφνιδιασμό, σκόραραν και με ένα σερί με πρωταγωνιστή τον Αηδονίδη, άνοιξαν την ψαλίδα στο +17, κλείνοντας το ημίχρονο στο 35-18.

Μετά την ανάπαυλα οι Hawks γύρισαν στο παρκέ αλλαγμένοι και αποφασισμένοι να μην αφήσουν τον αγώνα να χαθεί. Κουμεντάκης Σκλαβούνος και Γκόρος πήραν στις πλάτες τους τα “Γεράκια” και με ένα σερί 2-14 μείωσαν στους πέντε (37-32). Ένα τρίποντο του Αηδονίδη με τη λήξη έφερε τη διαφορά στους οχτώ (47-39), τίποτα όμως δεν είχε κριθεί!

Κομιανός Σαρακινός και Γκόρος με τρίποντα έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι, με τον Ντάγκα από πλευράς Κέρβερων να προσπαθεί να μην αφήσει το παιχνίδι να χαθεί για την ομάδα του! Με δίποντο και τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά με ένα πόντο, με τους Κέρβερους να είναι μπροστά με έναν πόντο (57-56) και να πρέπει να παίξουν μια άμυνα για τη νίκη! Ένα φάουλ του Αηδονίδη όμως πάνω στην τρίπλα του Γκόρου πριν εφορμήσει προς το καλάθι των γηπεδούχων, έφερε τον σούτινγκ γκαρντ των “Γερακιών” στη γραμμή της φιλανθρωπίας με πέντε δευτερόλεπτα για τη λήξη, ευστόχησε και στις δύο και έτσι μια μεγάλη νίκη ήρθε τελικά για τον Geraka Hawks με σκορ 57-58!

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή για τον Geraka, που δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι!