07/07/2021
Themis BC 20 19 9 16 - 64 -
Ελβετία 2005 BC 12 13 18 20 - 63 -

Νίκη στο τέλος για τη Honeymood Themis!

Εξαιρετικά ενδιαφέρων ο αγώνας μεταξύ Θέμιδος και Ελβετίας 2005, ο οποίος κρίθηκε στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Γεωργίου στο πρώτο δεκάλεπτο να πετυχαίνει 14 πόντους με δύο τρίποντα. Από την Ελβετία ο Πρόδρομος Δημητριάδης πέτυχε πέντε πόντους. Σκορ περιόδου 20-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο τρόπο, με τη Θέμιδα να υπερτερεί των αντιπάλων της. Αυτή τη φορά ανέλαβαν Τερζής και Ανδρέου οι οποίοι πέτυχαν οκτώ και επτά πόντους αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Πρόδρομο Δημητριάδη να είναι πάλι πρώτος σκόρερ του δεκαλέπτου και να πετυχαίνει δύο τρίποντα. Σκορ περιόδου 19-13.

Όμως η Ελβετία δεν είχε πει τη τελευταία της κουβέντα. Μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένη για την ανατροπή. Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι Ράντος και Μυτιληναίος. Από την άλλη, Σαρρής και Ανδρέου πέτυχαν από ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 9-18.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και αποφασισμένες να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους. Ο Πρόδρομος Δημητριάδης ήταν ασταμάτητος και σκόραρε εννιά πόντους. Από τη Θέμιδα ο Γεωργίου πέτυχε έξι πόντους με ένα τρίποντο. Τελικό σκορ 64-63 και νίκη για τη Θέμιδα.

Honeymood Themis BC: Σαρρής 9(2), Βαλεργάκης 5(1), Γεωργίου 16(3), Παπαδόπουλος, Ζαχαριάδης 2, Ματακίδης 4, Ανδρέου 19(3), Τερζής 6, Τικπασάνογλου 3(1)

Ελβετία 2005 BC: Μυτιληναίος 9, Κυναμέας 4, Οργαντζής 4, Δημητριάδης Π.23(4), Δημητριάδης Γ.8(2), Σερετάκης 7(2), Ψαθάς 2, Ράντος 6.

Τι μας άρεσε: Ένας εξαιρετικά αμφίρροπος αγώνας με πολλές εναλλαγές στο σκορ.