29/10/2023
Greek Freaks 19 11 14 12 - 56 -
Αναλώσιμοι 4 22 13 15 - 54 -

Νίκη στο... τσακ για Freaks!

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι στο Φάληρο, οι Greek Freaks πήραν δύσκολα τη νίκη απέναντι στους... δυσκολοκατάβλητους Αναλώσιμους με σκορ 56-54.

Ο Παρίσος ήταν σίγουρο πως θα είχε τον απόλυτο έλεγχο των επιθέσεων των Greek Freaks στο ξεκίνημα, έστω και αν χρειάστηκε να σκοράρει παρά να δημιουργήσει, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με 19-4 για πρώτη περίοδο και τον Ντούγια να προσπαθεί για τους Αναλώσιμους, οι οποίοι έψαχναν τρόπο να... μπουν στο παιχνίδι. Η παρέα του Νικολόπουλου μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει τα πράγματα και με καλές άμυνες, πολλά deflections και τον Τόγια πολύ καλό, πλησίασε! Ο Μεϊντάνης έβαλε 2 τρίποντα λαό μύρισε... ανατροπή αλλά οι Freaks κράτησαν και έκλεισαν το ημίχρονο με το 30-26 μπροστά.

Ο Σωτήρης ο Χρηστακάκος άρχισε να... παίζει, άρχισε να ξεχωρίζει και να προσθέτει πόντους στο σακούλι των Αναλωσίμων, οι οποίοι είχαν θετικό πρόσημο, με την τρίτη περίοδο όμως να βρίσκει ξανά μπροστά τους... κίτρινους Freaks, οι οποίοι αφέθηκαν στις εμπνεύσεις του Παρίσου και θα προσπαθήσουν στην τέταρτη περίοδο να υπερασπιστούν το 44-39. Το έκαναν και μάλιστα με πολύ μεγάλη επιτυχία, πήγαν μέχρι τέλους και στον ίδιο ρυθμό και επικράτησαν έστω και δύσκολα με 56-54 των Αναλωσίμων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Ξυγκάκης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Από τους Αναλώσιμους ξεχώρισε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/35 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 13/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/43 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 9/15 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη.