Τα Βουνά Ath 10 14 9 17 - 50 -
Pink Flamingos 15 25 19 20 - 79 -

Νίκη στο "χαλαρό" για τους Flamingos!

Δεκατρείς έκαναν τις νίκες τους στην Development League οι Pink Flamingos, καθώς επικράτησαν εύκολα των Βουνών στο Μαζαράκη.

Σε χαλαρό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Pink Flamingos να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες και να προηγούνται με 10-15 χάρη στα καλάθια των Ζαχαρόπουλου, Κουβάτη και Γκαλά. Τα Βουνά από τα μέσα της περιόδου και μετά βρήκαν ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Δικαίο, Χόντο και Γεωργίου έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (24-40), κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τους Δικαίο και Χριστοδούλου και να έγιναν πιο... παραγωγικοί, όμως δεν βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και βρέθηκαν από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Με τις... "παλιοσειρές" Ζαχαρόπουλο και Κουβάτη να τραβούν το... κουπί στην επίθεση και τους Τουρή και Αντωνόπουλο να αποτελούν δύο επιπλέον λύσεις στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών 33-59. Οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, έκαναν πολλά λάθη και σε συνδυασμό με τους μόλις 9 πόντους που σημείωσαν, έμειναν εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς οι Flamingos είχαν εξασφαλίσει από πολύ νωρίς τη νίκη. Τα Βουνά κατάφεραν στο πρώτο μισό της περιόδου να κερδίσουν τις... εντυπώσεις με τους Χόντο, Γεωργίου και Χριστοδούλου και να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι "στροφές" και με πρωταγωνιστές τους Ζαχαρόπουλο και Αντωνόπουλο έφτασαν άνετα στη νίκη με 50-79.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνόπουλος με double double και 20 πόντους (6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/48 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/56 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Βουνά (Παναγιωτόπουλος): Δικαίος 9 (1), Ράλλης, Χριστοδούλου 6, Χόντος 13, Γεωργίου 17 (1), Παναγιωτόπουλος 2, Φιλντίσης 3

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Καραμήτσος, Κουβάτης 15 (1), Γκαλάς 14, Ζαχαρόπουλος 18 (2), Χρονόπουλος 2, Αντωνόπουλος 20 (2), Τουρής 10

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και το ευχαριστήθηκαν.