14/11/2023
Airdomers 15 21 16 15 - 67 -
Φαβορί-τες BC 16 22 14 14 - 66 -

Νίκη στον πόντο για τους Airdomers!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους Φαβορί-τες να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδιμα με τις όμορφες συνεργασίες του Μηδιάτη, του Κεσίσογλου και του Χατζηαθανασίου, όμως οι Airdomers απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Ρεβάχ και του Σουκουλιά διαμορφώνοντας το 16-17.

Η δεύτερη περίοδος ήταν διαφήμιση του αθλήματος. Εκατέρωθεν όμορφες συνεργασίες και επιθετικός πλουραλισμός των δύο ομάδων. Μηδιάτης, Κεσίσογλου και Χατζηαθανασίου από Φαβορί-τες και Ρεβάχ και Σουκουλιάς από Airdomers συνέχισαν να προσφέρουν όμορφο θέαμα. Η όλη εικόνα της περιόδου αντικατοπτρίζεται και στο επιμέρους σκορ περιόδου το οποίο ήταν 21-22 υπέρ των Φαβορί-τες BC.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η τρίτη περίοδος. Ανταγωνιστικές και οι δύο ομάδες, υψηλή ένταση από τους συμμετέχοντες και η αγωνία στα ύψη. Οι Airdomers ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη μάχη της τρίτης περιόδου με επιμέρους σκορ 16-14.

Το τέταρτο δεκάλεπτο τα είχε όλα. Επικές μονομαχίες και ανατροπές στο σκορ. 40 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του παιχνιδιού και με το σκορ ισόπαλο ο Μηδιάτης με ένα σουτ μέσης απόστασης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 64-66. Με την κατοχή πλέον δικοί τους οι Airdomers προσπάθησαν να ισοφαρίσουν μέσω του Ρεβάχ ο οποίος δεν τα κατάφερε,  για καλή τους τύχη όμως ο Σουκουλιάς διεκδίκησε και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Όμορφη κυκλοφορία τελικός αποδέκτης ο Ζελενίτσας ο οποίος με ενα σπουδαίο τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 67-66. Οι Φαβορί-τες είχαν την τελευταία κατοχή αλλά δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

MVP του αγώνα είναι ο Σουκουλιάς Παναγιώτης ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Φαβορί-τες ήταν ο Ευάγγελος Μηδιάτης ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Airdomers: Αρσένης 5(1), Ζελενίτσας 9(2), Καπετάνιος 8(1), Κισκινίδης 4, Μαυρίδης 6(1), Ναχμιάς, Ρεβάχ 17(1), Σουκουλιάς 16, Τρακοσάρης 2

Φαβορί-τες BC: Δημάσης 5(1), Καρακάνας 2, Κεσίσογλου 17(2), Κύρκου, Μηδιάτης 24, Μιχαηλίδης, Τικτόπουλος 1, Χατζηαθανασίου 17(4)