28/02/2020
Komodo Dragons 19 10 18 6 - 53 -
Capital Con-Trolls 5 10 12 3 - 30 -

Νίκη σωτηρίας οι DPG Warriors!

Το βράδυ της Τετάρτης 26, Φεβρουαρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Dpg Warriors έκαναν τεράστια νίκη και εύκολη με 53 – 30 απέναντι στους ελλιπείς Capital con Trolls ,παίρνοντας βαθμούς και ψυχολογία στην υπόθεση σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα δύο πρώτα καλάθια στον αγώνα με Ζενέλη και Βεργόπουλο για να απαντήσει ο Λυκογιάννης με τρίποντο(4-3). Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Dpg έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ.Με έναν Κοτσιλίνη να πασάρει όπως θέλει και να σκοράρει και δύο τρίποντα και με τους Μαράκη, Ζενέλη(6) να βρίσκουν και αυτοί τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ξέφυγαν με 19-5.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε τους Capital ξανά δυσκοίλιους στο σκοράρισμα βάζοντας μόνο βολές με Λυκογιάννη, Μπομπόκη και Χαλκιά, ενώ στην αντίπερα όχθη Φώλας, Κωνσταντίνου, Λαζαρίκος με βολές και Βεργόπουλος, Ζενέλης(5) αύξησαν και άλλο το προβάδισμα για τους Dpg(29-9). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα καλάθι με τον Κατσάτσο και ένα τρίποντο με τον Μαρζάβα διαμορφώνοντας το 29 – 15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Capital μπήκαν δυνατά βάζοντας τρία συνεχόμενα καλάθια με Χαλκιά, Θεοδώρου και Μαρζάβα, όμως η απάντηση των γηπεδούχων με Βεργόπουλο(4), Βαζαίο, Κωνσταντίνου και Φώλα έστειλε ξανά την διαφορά στους 18(39-21.). Στην συνέχεια Λυκογιάννης με τρίποντο, Θεοδώρου, Χαλκιάς από την μία και Κωνσταντίνου, Λαζαρίκος, Μαράκης και Βαζαίος από την άλλη κρατούσαν την απόσταση σε υψηλά επίπεδα(47-27).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες χαμήλωσαν πολύ ταχύτητες. Οι Capital δεν έδειχναν να πιστεύουν πως μπορούν να φτάσουν στην ανατροπή σκοράροντας μόνο μία βολή με τον Χαλκιά και ένα δίποντο με τον Αθανάσαινα, ενώ και οι Dpg που είχαν κλειδώσει ουσιαστικά το ματς, με Κοτσιλίνη, Κωνσταντίνου και Βεργόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι διαμόρφωσαν το τελικό 53 – 30.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Λυκογιάννης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Συνολικά οι Dpg είχαν 21 – 50 δίποντα, 2– 10 τρίποντα, 5 – 17 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Capital είχαν 7– 47 δίποντα, 3 – 16 τρίποντα, 7 – 20 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Dpg Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 10 (14ρ.), Λαζαρίκος 3, Κοτσιλίνης 8(7ας.), Μαράκης 5 (7ρ.), Ζενέλης 11, Φώλας 3(7ρ.), Βαζαίος 6, Κωνσταντίνου 7.

Capital Con Trolls(Παπαχριστόπουλος ):Μαρζάβας 5, Παπαχριστόπουλος, Μπομπόκης, Θεοδώρου 4, Αθανάσαινας 2, Χαλκιάς 8, Χιώτογλου, Λυκογιάννης 9 (12ρ.), Κατσάτσος 2(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι εξαιρετικές ασίστ του Κοτσιλίνη και η πολύ καλή εμφάνιση όλων των Dpg.

Τι δεν μας άρεσε: Για δεύτερο συνεχόμενο ματς οι Capital δείχνουν υπνωτισμένοι.