02/03/2024
Beer Team 20 13 10 19 - 62 -
Golden Boys 15 6 17 16 - 54 -

Νίκη τετράδας για την Beer Team!

Με πρωταγωνιστές τους Μαρφαντά, Παπαδόπουλο και Αδαμόπουλο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το... μαχαίρι στα δόντια στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-15. Οι φιλοξενούμενοι αν και ελλιπείς και αδιάφοροι βαθμολογικά, έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Κούγια και Β. Χαχάμη.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Μάριο και Ανδρέα Μαυράκη και σε συνδυασμό με τη σταθερά καλή απόδοση του Παπαδόπουλου, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (33-21). Οι Golden Boys συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να προβληματίζουν με την απόδοσή τους. Ο Μπυνιχάκης ήταν ο μόνος που διασώθηκε από το... ναυάγιο του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με την Beer Team να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέβασαν στροφές, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κούγια και Β. Χαχάμη μείωσαν στο καλάθι (40-38). Τελικά, η Beer Team προηγήθηκε στο φινάλε με 43-38, χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Μαρφαντά.

Αποφασισμένοι να μην πετάξουν στον... κάλαθο των αχρήστων την προσπάθεια των προηγούμενων δεκαλέπτων εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και δράστες τους Μαρφαντά, Μεταξά, Ανδρόνικο και Α. Μαυράκη, η Beer Team έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-16 και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 62-54. Οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή του Β. Χαχάμη, ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σούλτης με 6 πόντους (3/7 δίποντα) και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κούγιας με 19 πόντους (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές).

Beer Team (Μ. Μαυράκης): Αδαμόπουλο 3 (1), Ανδρόνικος 8, Κρεκούκης 2, Μαρφαντάς 10 (2), Α. Μαυράκης 8 (2), Μ. Μαυράκης 3 (1), Μαχαλιάς 4, Μεταξάς 10, Παπαδόπουλος 8 (2), Σούλτης 6

Golden Boys (Α. Χαχάμης): Ζυγολάνης, Ιορδανίδης 6, Κούγιας 19 (1), Μπάστας, Α. Χαχάμης 7 (1), Β. Χαχάμης 9 (1), Μπυνιχάκης 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ.