26/01/2024
Blue Rose 7 22 14 8 - 51 -
Tebelwolves 7 17 10 11 - 47 -

Νίκη τετράδας για το Blue Rose

Σε ένα ματς που δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η Blue Rose πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στους Tebelwolves με σκορ 51-47 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Το κρύο που επικρατούσε στο γήπεδο μεταφέρθηκε και στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να πετύχουν καλάθι. Καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 7-7.

Το σκηνικό αντιστράφηκε τελείως στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να εναλλάσονται στο σκορ. Θεοδωρικάκος και Δανασής οδηγούσαν την Blue Rose στην επίθεση, με τους Ψημάδη και Μπιστούνα να κρατάνε κοντά στο σκορ τους Tebelwolves. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-26.

Στην τρίτη περίοδο η Blue Rose μπήκε με διάθεση να πιέσει πολύ στην άμυνα, κατάφερε να κλέψει αρκετές μπάλες και να οδηγήσει τους Tebelwolves σε αρκετά λάθη. Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν συνέχεια μπροστά στο σκορ όμως δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-36.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο και άγγιξαν τη νίκη. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν μια σημαντική νίκη με σκορ 51-47.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Θεοδωρικάκος με 20 πόντους, 19 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιστούνας με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 8/27 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 11/20 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/33 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 16λάθη.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Τριανταφύλλου 3, Πάτερος, Γιαννακής,  Θεοφανόπουλος 6, Βουτσινός, Θεοδωρικάκος 20, Δανασής 11, Βροντάκης Δημητρόπουλος 11, Χαραλαμπίδης.

Tebelwolves (Καρπούζος): Μπιστούνας 13, Καρπούζος 2, Ζάτας 2, Μασοκώστας 5, Κασβής 8, Γεράνιος,  Καρδαλής 1, Κουτρούλης 3, Ψημάδης 13, Μπακογιάννης.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία στο τέλος των γηπεδούχων.