18/12/2021
Παντοφlakers 9 18 11 12 - 60 -
Komodo Dragons 13 14 9 8 - 44 -

Νίκη «τετράδας» για τους Παντοφlakers!

Την πέμπτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League πανηγύρισαν οι Παντοφlakers που επικράτησαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ με 60-44 των DPG Warriors.

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι DPG Warriors, με ρεσιτάλ ευστοχίας από τα 6,75 προηγήθηκαν με 13-9 με το τέλος της περιόδου με τον Κλεφτόγιαννη να σημειώνει 10 πόντους. Για την ομάδα του Sugar, 3 έβαλε ο Μίλτος Πατσίκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε. Οι δύο ομάδες, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και είδαμε αρκετά καλό θέαμα. Αυτό αποτυπώνεται και στο 18-14 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Παντοφlakers, που ισοφάρισαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 27-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν. Με μπροστάρη τον Σκούρα, οι Παντοφlakers κατάφεραν να προηγηθούν και στο 30′ να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 38-36. Για την ομάδα του Κωνσταντίνου σκόραραν με συνέπεια Βαζαίος και Μαράκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι DPG Warriors έπαθαν «μπλακ άουτ». Δεν έκαναν τίποτα σωστά στην επίθεση, ο Σκούρας έκανε πάρτυ μέσα στο «ζωγραφιστό» και οι Παντοφlakers πήραν μία πολύ σημαντική νίκη με 60-44 παραμένοντας στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σπύρος Σκούρας με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Βαζαίος με 11 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 26/66 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι DPG Warriors είχαν 16/57 εντός πεδιάς, 9/30 τρίποντα και 3/5 βολές. Πήραν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 1 τάπα.

Παντοφlakers (Sugar): Πυρνοκόκης 13, Πλέσσας 3, Κολιοφώτης, Καρπεράκης 10, Πατσίκας 10, Σκούρας 18, Μουγκαράκης 6.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 2, Δαμόπουλος 5, Κλεφτόγιαννης 13, Λαζαρίκος 3, Ρόκιζας, Μαράκης 4, Βαζαίος 11, Κωνσταντίνου 6.

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που είδαμε για 35 λεπτά!