11/03/2022
L' Ovelha Negra 18 15 11 18 - 62 -
Πήγασος 4 8 14 14 - 40 -

Νίκη τετράδας η L' Ovelha Negra!

Την έβδομη νίκη της στον πρώτο όμιλο της Development League πήρε η L' Ovelha Negra που επικράτησε με 62-40 του Πήγασου στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η L’ Ovelha Negra μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς και πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά, κλείνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ με 14 πόντους, 18-4 με τους Σπαθή, Καλούδη και Γρηγορόπουλο να βάζουν 7, 6 και 5 πόντους αντίστοιχα. Για τον Πήγασο, 2 πόντους έβαλε ο Φαρατζής και 2 ο Αντώνης Μαρκάκος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα τους τυπικά γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση. Ο Γρηγορόπουλος είχε κέφια και η L’ Ovelha έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 21 πόντους διαφορά, 33-12. Για τους «πορτοκαλί» 5 πόντους έβαλε ο Ηλίας Ρόκκας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πήγασος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του και με ένα επιμέρους 14-11 κατάφερε να μειώσει στους 18, 44-26, ωστόσο είχε ακόμα αρκετό δρόμο να διανύσει. Μαρκάκος από την μία με 7 πόντους και Σπαθής από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε αρκετά υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες δοκίμασαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 62-40 για την L’ Ovelha αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού οι γηπεδούχοι από την αρχή ως το τέλος, ήλεγξαν το παιχνίδι απόλυτα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Πάντας με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 3 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 23/62 εντός πεδιάς, 9/19 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη ο Πήγασος είχε 16/66 εντός πεδιάς, 4/26 τρίποντα και 4/6 βολές.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Καλούλης 10, Τζουβελέκης, Κλεφτόγιαννης 10, Σπαθής 20, Λη 2, Λυμέρης 1, Γρηγορόπουλος 19.

Πήγασος (Ρόκκας): Μαρκάκος Β 7, Φαρατζής 8, Πάντας 12, Μαρκάκος Α 4, Ρόκκας 9.

Τι μας άρεσε: Το υπέροχο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Οι δύο τραυματισμοί που υπήρξαν στο παιχνίδι!