25/11/2023
Peristeri Wardogs 7 14 8 9 - 38 -
LazerWolves 15 11 14 16 - 56 -

Νίκη "βάλσαμο" για τους LazerWolves!

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές για τους LazerWolves στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Peristeri Wardogs με 38-56 στο ΓΣΠ!

Αν και για σχεδόν πέντε λεπτά το σκορ ήταν 0-0, οι LazerWolves έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 7-15, έπειτα από 5 πόντους του Παναγιωτόπουλου και 4 του Κοπανάκη. Ο Τσίγρας με 4 πόντους και ο Νικολαρόπουλος με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με καλάθι τους Κοπανάκη μέσα από την ρακέτα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10, 7-17. Άμεση ήταν η απάντηση από τους Peristeri Wardogs, αφού με δύο τρίποντα του Νικολαρόπουλου και 5 πόντους του Καρακατσάνη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 20-20. Ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι μωβ και με δίποντα των Παπαθωμά και Χαντζάρα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι LazerWolves δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 6 νέους πόντους του Κοπανάκη και 4 του Παναγιωτόπουλου, πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά 11 πόντων, 29-40. Ο Νικολαρόπουλος με 4 πόντους και οι Τσίγρας - Καρακατσάνης με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους Περιστεριώτες στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 29-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Αντωνακόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Χαντζάρα, Κοπανάκη, Παπαθωμά, Τύρο και Καρατζά, έφτασε εύκολα στη νίκη με 38-56! Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καρακατσάνης, Τσίγρας, Συνιόρογλου και Παπαδιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 10/42 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 20/41 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Νικολαρόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των LazerWolves ο Κοπανάκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 7/9 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Καραπιπεράκης, Καρλής, Καρακατσάνης 10 (2), Μυτιληναίος, Νικολαρόπουλος 13 (3), Παπαδιώτης 4, Συνιόρογλου 2, Τσίγρας 9

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Καρατζάς 3, Αντωνακόπουλος 4, Κοπανάκης 17, Μεϊκόπουλος 2, Παναγιωτόπουλος 9 (1), Παπαθωμάς 8, Πολυχρονίδης 2, Τύρος 2, Χαντζάρας 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του παιχνιδιού!