Ιπ-πότες 7 12 7 16 - 42 -
Vatos Krokos 16 7 8 24 - 55 -

Νίκη παραμονής για τους Vatos Krokos, υποβιβάστηκαν οι Ιππότες!

Σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην Master League έκαναν οι Vatos Krokos, καθώς επικράτησαν των Ιπποτών στο Μαζαράκη.

Θέλοντας να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, οι Vatos Krokos έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και με καλάθια των Χριστόπουλου, Βιτζηλαίου και Μπιστούνα, προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 7-16. Οι Ιππότες έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, με τον Σιαπάνη ωστόσο να ξεχωρίζει με την απόδοσή του.

Οι Ιππότες έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Ντούκα, Κεκεμπάνο και Σιαπάνη μείωσαν στον πόντο και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το time out του κόουτς Χατζηνικήτα "ξύπνησε" τους φιλοξενούμενους κι έτσι με σημαντικά καλάθια του Βιτζηλαίου το σκορ έγινε 19-23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης, με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Για τους γηπεδούχους ο Καγκαράκης ήρθε από τον πάγκο και έκανε την διαφορά στην επίθεση, ενώ από την άλλη μεριά Λάζος άρχιζε να συνδέεται με το καλάθι. Το 26-31 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει τέταρτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 16-24 έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 42-55. Η ομάδα του Χατζηνικήτα με τη νίκη αυτή, έκανε τεράστιο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση, γνώρισαν δίκαια την ήττα και ύστερα από χρόνια παρουσίας στην Master League υποβιβάστηκαν στην Evolution.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χριστόπουλος με 16 πόντους (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 8/33 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 11/14 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/47 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Γκουντόπουλος, Καγκαράκης 9 (1), Κεκεμπάνος 2, Μούρτζος 2, Μπαρδούσης, Ντούκα 10 (2), Πεπόνης, Παπαδόπουλος, Σιαπάνης 13 (1), Σκανδάλης 6 (2)

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 9 (2), Βιτζηλαίος 15 (1), Διακάτος, Λάζος 8, Μπιστούνας 7 (1), Χριστόπουλος 16 (3)

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση που έδειξαν οι νικητές στο τέταρτο δεκάλεπτο.