07/05/2023
Gul’dan Warlocks 9 11 9 16 - 45 -
Beeranhas 7 13 10 20 - 50 -

Νίκη χαρακτήρα για τα Beeranhas!

Πρεμιέρα με το… δεξί έκαναν τα Beeranhas που στο πρώτο τους παιχνίδι στην Summer Development League επικράτησαν 45-50 επί των Gul’dan Warlocks. Η ομάδα του Κώστα Χαϊδάκη δεν «λύγισε» στα κρίσιμα σημεία του ματς, έδειξε χαρακτήρα και έτσι πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα, με τους Gul’dan Warlocks από την άλλη να μην μπορούν να πάρουν το κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έφτασαν στα στάνταρ παραγωγικότητας που θα ήθελαν και αυτό φάνηκε και στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-0, αλλά η αντίδραση των Beeranhas ήρθε λίγο αργότερα, με τους Τζανάκη και Τζιφοπανόπουλο να γράφουν το 6-7. Τελικά οι Gul’dan Warlocks ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ, καθώς ο Κεχαγιάς με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 9-7.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές στην δεύτερη περίοδο, μιας και οι δύο ομάδες έβρισκαν απάντηση όταν ο αντίπαλος έπαιρνε «κεφάλι» στο σκορ. Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων με το σκορ στο 20-17, αλλά μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ισορροπία επέστρεψε στο ματς, με τον Τζανάκη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 20-20.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως σιγά σιγά βρήκαν τα πατήματά τους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που βρήκε ο Τζιφοπανόπουλος για να φτάσει στον στόχο, αλλά και το τρίποντο του Χαϊδάκη ώστε να προηγηθούν με 24-29. Η διαφορά έπεσε στον πόντο λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Κεχαγιάς έγραψε το 29-30.

Τα Beeranhas ανέβασαν στροφές και με τα καλάθια των Δέτση και Τζανάκη έκαναν το 29-37. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να χάνουν το μυαλό τους και ο Κεχαγιάς, έχοντας συμπαραστάτες τους Πέτροβιτς-Γκολέ, έφερε «τούμπα» το ματς (38-37). Τότε ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να δείξουν χαρακτήρα, με τον Χαϊδάκη να κάνει την αρχή πίσω από τα 6,75 για το 38-40, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζανάκης για το 38-44. Οι Gul’dan Warlocks το πάλεψαν μήπως μπορέσουν και πετύχουν κάτι λίγο πριν το τέλος, αλλά τα Beeranhas εκμεταλλευόμενα τις βολές τους έφτασαν στην επικράτηση με 45-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τζανάκης ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 2 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ιωάννης Γκολές με 17 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 14 ριμπάουντ.

Οι Gul’dan Warlocks μέτρησαν 17/40 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 2/8 βολές, 44 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 16 λάθη. Τα Beeranhas είχαν 15/51 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/12 βολές, 29 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Gul’dan Warlocks (Γκολές): Λουκίσσας 5(4ρ.), Γκολές 17(14ρ.), Στεφάνου, Μαμουτζής 4(2ρ.), Κεχαγιάς 11(6ρ.), Κωνσταντόπουλος 4(1ρ.), Σαρρής, Βλασερός 2(4ρ.), Πέτροβιτς 2(10ρ.)

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης, Σωτηριάδης 2(4ρ.), Δέτσης 8(1ρ.), Χαϊδάκης 11(4ρ.), Μπαλατσούκας 1(5ρ.), Τζανάκης 22(2ρ.), Αναγνωστόπουλος, Βρακάς 2(6ρ.), Τζιφοπανόπουλος 4(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση και ο χαρακτήρας που έβγαλαν τα Beeranhas στα κρίσιμα σημεία.