17/03/2022
Promitheas Oldschool - - - - - 51 -
Occupy Media - - - - - 63 -

Νίκη χώρις Ρουμελιώτη η Occupy Media

Δίχως το βασικό της γρανάζι (Παναγιώτης Ρουμελιώτης) παρατάχθηκε η Occupy Media το βράδυ της Πέμπτης ενάντια στον Promitheas Old School. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις διαφορές να αλλάζουν συνεχώς. Παρόλα αυτά, στο 4ο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, η Occupy Media έδειξε την κλάση της και έστειλε στο καναβάτσο τον Προμηθέα. 51-63 ήταν το τελικό σκορ!

Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησε η ομάδα του Περικλή Πασχάκη στο 1ο δεκάλεπτο. Έχοντας πρωταγωνιστή τον Κεχαγιά με 4 πόντους, η ΟΜ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. 1 τρίποντο πέτυχε ο Ροδόπουλος. Για τον Προμηθέα που ξεκίνησε κάπως νωχελικά, 1 τρίποντο έβαλε ο Λεονάρδος. 7-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασε ο Προμηθέας στην 2η περίοδο, φτάνοντας μπροστά μέχρι και με 12 πόντους. Σε αυτό πρωτεργάτης ήταν ο Στολάκης με 3 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, εντός αγώνα κράτησε τους φιλοξενούμενους ο Ροδόπουλος με 2 δικά του σουτ πίσω από τα 6.75. Το ταμπλό στο τέλος του α’ ημιχρόνου έδειχνε 31-26!

Στον πόντο μείωσε η Occupy Media στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Κεχαγιά να κάνει πάρτι έχοντας 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του, τα πράγματα έμοιαζαν θετικά για τους φιλοξενούμενους. Μόλις 8 πόντους έβαλε ο Προμηθέας στο δεκάλεπτο με 4 διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν. 8-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην 4η και τελευταία περίοδο μίλησε η κλάση και το άφθονο ταλέντο της Occupy. Με άμυνα για σεμινάρια και έναν Κεχαγιά να πετάει φωτιές, η ομάδα του Περικλή Πασχάκη εδραιώθηκε μπροστά στο σκορ. 11 πόντους έβαλε ο τρομερός Σκροπολιθάς. Ο Promitheas Old School δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι 5 πόντοι του Στολάκη δεν ήταν αρκετοί. 51-63 ήταν το τελικό αποτέλεσμα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Σκροπολιθάς με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 8 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 29 αγωνιστικά λεπτά. Ο Άρης Στολάκης ξεχώρισε για τον Προμηθέα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 1 ασίστ, 1 λάθος, αλλά και 6 λάθη σε 31:32 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 21/56 σουτ (37,5%), 6/22 τρίποντα (27,3%), 3/5 βολές (60%), 36 ριμπάουντ (8-28), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψιματα και 16 λάθη. Η Occupy Media είχε 25/64 σουτ (39,1%), 5/24 τρίποντα (20,8%), 8/11 βολές (72,7%), 29 ριμπάουντ (6-23), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Τσούδης 7, Κλαουδάτος 4, Λεονάρδος 7, Γκορτσίλας 4 (9 ριμπ), Μπερτσιάς 9, Λαζανάς 4, Στολάκης 16.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 7, Τσαγκρώνης 2, Στεφανίδης 7, Μάλλιαρης 2, Πασχάκης Π. 2, Ροδόπουλος 9, Κεχαγιάς 20 (9 ριμπ), Σκροπολιθάς 14 (10 ριμπ, 8 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή απόδοση του Σκροπολίθα που άγγιξε το triple-double!