28/10/2023
Mikrokosmos 11 7 15 15 - 48 -
AlsoupoLions 18 14 15 18 - 65 -

Νίκη χωρίς ιδιαίτερο κόπο για τους AlsoupoLions!

Χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα οι AlsoupoLions έφτασαν σε ακόμα μία νίκη το Σάββατο 28 Οκτωβρίου, αυτή τη φορά κόντρα στον Mikrokosmo Athens με 48-65. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο παιχνίδι και έκτοτε δεν «κοίταξαν» ξανά πίσω, φτάνοντας έτσι στη 5η νίκη τους (5-2). Ο Mikrokosmos επηρεάστηκε από το κακό δεύτερο δεκάλεπτο και δεν γλίτωσε τελικά την 4η ήττα του (2-4) στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στις αρχές του ματς με 7-3. Ο Αντωνόπουλος άρχισε να παίρνει προσπάθειες, τις οποίες και εκμεταλλεύτηκε με επιτυχία, ώστε οι AlsoupoLions να περάσουν μπροστά με 7-13. Ο Ευσταθόπουλος δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να πάνε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-18.

Ότι γλίτωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν το απέτρεψαν στο δεύτερο οι γηπεδούχοι, μιας και Αντωνόπουλος και Κατσαχνιάς με δύο τρίποντα έφεραν το +10(14-24). Στο δεκάλεπτο αυτό η αλήθεια είναι πως επιθετικά ο Mikrokosmos δεν έκανε πολλά πράγματα, με τον Περράκη κυρίως να σκοράρει. Οι AlsoupoLions κράτησαν έτσι καλή απόσταση και το φινάλε της δεύτερης περιόδου τους βρήκε στο +14(18-32).

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν καλάθι για αρκετά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο +20(21-41). Το έργο των γηπεδούχων έγινε πολύ δύσκολο, όμως Περράκης και Ευσταθόπουλος μπόρεσαν να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι δραματικά, μιας και η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και στο +14(33-47).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου είχαμε… ρεσιτάλ τριπόντων από Βενιζέλο, Περράκη, Κατσαχνιά και Αντωνόπουλο που έφερε το σκορ στο 38-56. Οι AlsoupoLions έδειχναν πως δεν μπορούσαν να χάσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, κάτι που φάνηκε πως αποδέχτηκαν και οι αντίπαλοι τους. Κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε λίγο πιο άναρχο στο φινάλε του, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και το τελικό σκορ έγραψε 48-65.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 28 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ. Από τον Mikrokosmo ξεχώρισε ο Λευτέρης Περράκης με 21 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Mikrokosmos Athens είχε 14/48 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/14 βολές, 46 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι AlsoupoLions μέτρησαν 7/21 δίποντα, 14/43 τρίποντα, 9/12 βολές, 41 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 8 κλεψίματα και 9 λάθη.

Mikrokosmos Athens (Ευσταθόπουλος): Τσατσαρώνης 3(4ρ.), Γκούμας 4(2ρ.), Ευσταθόπουλος 6(1ρ.), Περράκης 21(18ρ.), Μπεκιάρης 4(7ρ.), Γιαννατζόγλου 5(7ρ.), Λιάμπης, Παπαδημητρόπουλος, Φραγκογιάννης 5(4ρ.)

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός 2(7ρ.), Βενιζέλος 21(5ρ.), Παπαδάκης 6(2ρ.), Αντωνόπουλος 28(12ρ.), Τσιφτσής 2(8ρ.), Κατσαχνιάς 6(1ρ.), Πανταζής

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το ματς οι AlsoupoLions.