26/09/2019
Somalia Pirates 7 15 18 11 - 51 -
Στιφάδο Bulls 24 12 12 13 - 61 -

Νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Στιφάδο Bulls!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν 61-51 των Somalia Pirates, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τρανούλη και διπλασίασαν τις νίκες τους στην Elite. Οι «ταύροι» αν και ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, στη συνέχεια χαλάρωσαν απότομα. Παρόλα αυτά, δεν το πλήρωσαν. Ναι μεν οι Somalia Pirates πλησίασαν απειλητικά, ωστόσο, κάτι τους έλειπε για να διεκδικήσουν τη νίκη. Φοβερό ξεκίνημα από τον Πρόκο με 4/4 τρίποντα, τρομερή εμφάνιση από τον Παπαηλιού για τους Somalia Pirates.

Σε προσωπικό show του Δημήτρη Πρόκου εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Στιφάδο Bulls να παίρνουν από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά. Η παρέα του Χατζή μπήκε «φουριόζα» στο ματς και με επιθετικό κρεσέντο του Πρόκου (πέτυχε 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) προηγήθηκε με 17-0 (!). Ο Παπαηλιού ήταν αυτός που έβαλε τέλος στο κακό ξεκίνημα της ομάδας του, όμως δεν ήταν αρκετό, με τους Στιφάδο Bulls να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +17 (7-24).

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στη δεύτερη περίοδο και αυτό είχε να κάνει αφενός από την αντίδραση των Somalia Pirates και αφετέρου από τη χαλάρωση των Στιφάδο Bulls. Οι τυπικά γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και σταδιακά βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση, «χτυπώντας» κυρίως στον αιφνιδιασμό. Την ίδια στιγμή, οι Στιφάδο Bulls δεν σούταραν με το ίδιο ποσοστό, όμως το θετικό για τους Somalia Pirates ήταν πως η διαφορά δεν μεγάλωσε (22-36).

Και πάνω σε αυτό συνέχισαν την αντεπίθεση τους και στην επανάληψη. Βασιζόμενοι στην εξαιρετική τους άμυνα, η οποία είχε αποπροσανατολίσει τον αντίπαλο και με μπροστάρη τον εξαιρετικό Παπαηλιού, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (34-43) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Πρόκος βγήκε και πάλι μπροστά για τους Στιφάδο Bulls και κατάφερε να τους κρατήσει «όρθιους», διαμορφώνοντας το 40-48 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Somalia Pirates συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μείωσαν σε 44-49, όμως μέχρι εκεί ήταν. Οι Στιφάδο Bulls δεν ήταν διατεθειμένοι να κάνουν το ματς… θρίλερ και πάτησαν… γκάζι. Λίγγος, Πρόκος και στη συνέχεια ο Μπασδάνης έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-7 και «καθάρισαν» το ματς, με τους Στιφάδο Bulls να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη τους στην Elite με σκορ 61-51.

Οι Somalia Pirates τελείωσαν το ματς με 23-65 σουτ (35.4%), εκ των οποίων 1-15 τρίποντα (6.7%), 4-10 βολές (40%), μάζεψαν 26 ριμπάουντ (4-22), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Στιφάδο Bulls μοίρασαν 21-55 σουτ (38.2%), εκ των οποίων 8-17 τρίποντα (47.1%), 11-18 βολές (61.1%), 45 ριμπάουντ (11-34), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 17 λάθη.

Somalia Pirates (Στραβοπιεράκος): Σαχάς 6, Παπαηλιού 27 (10ρ., 3α., 5κλ.), Στραβοπιεράκος 2, Σταματέας, Νικολουζάκης6, Ντούλης 10

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Λίγγος 12 (8ρ.), Πρόκος 24, Καττής 4 (10ρ.), Μαστρακούλης, Παγουλάτος 1, Χατζής 3, Μπασδάνης 10 (8ρ.), Μπάγιας 3, Βαρβιτσιώτης 4

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Πρόκου και του Παπαηλιού, αλλά και η αυταπάρνηση των Somalia Pirates.

Τι δεν μας άρεσε: Η απότομη χαλάρωση των Στιφάδο Bulls, μετά το καλό τους ξεκίνημα, παρότι δεν την πλήρωσαν.