08/10/2023
Πασοκlahoma City Thunder 5 10 6 14 - 35 -
Los Lampriniers 9 9 5 4 - 27 -

Νίκη… χωρίς θέαμα για Πασοklahoma City Thunder!

Σε ένα παιχνίδι που το θέαμα ήταν αρκετά μέτριο, οι Πασοklahoma City Thunder ήταν εκείνοι που επικράτησαν των Los Lampriniers με 35-27 και έφτασαν στην 2η νίκη τους (2-2) στην Development 2 League. Οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν τελικά στην επικράτηση, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να χάνουν το προβάδισμα το οποίο κρατούσαν για τρία δεκάλεπτα και να γνωρίζουν την 2η ήττα τους (1-2).

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και γενικά η παραγωγικότητα ήταν πολύ χαμηλή στα πρώτα δέκα λεπτά και όχι μόνο. Κάτι το αξιοσημείωτο είναι πως οι γηπεδούχοι σκόραραν πέντε πόντους, όλους δια χειρός Κεφαλόπουλου, που ήταν ο μόνος που σκόραρε για την Πασοklahoma! Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 5-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό των δύο ομάδων. Ο Βλαχογιάννης πέτυχε το ένα τρίποντο από τα δύο που πέτυχαν συνολικά οι Los Lampriniers και από τα τρία που μπήκαν συνολικά στο ματς, κάνοντας το 7-14! Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν με το προβάδισμα στα «χέρια» τους και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 15-18.

Οι Πασοklahoma City Thunder δυσκολεύτηκαν αρκετά επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και έπρεπε να περάσουν 5 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι με τον Γνάτη (17-22). Από την άλλη, οι Los Lampriniers δεν εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των αντιπάλων τους, αλλά αντιθέτως λίγο μετά τους είδαν να πλησιάζουν σε απόσταση «αναπνοής». Ο Συρίγος έκανε το 21-22, ενώ ο Βαμβακάς με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 21-23 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με αυτό το σκορ τα πάντα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έψαχναν να παίξουν με τον Γνάτη και εκείνος ανταποκρίθηκε καλά στην δουλειά του. Έτσι έγινε το προσπέρασμα (26-25) και από το σημείο εκείνο η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά των γηπεδούχων. Ο Μελισσάς έγινε ο συμπαραστάτης του Γνάτη στην επίθεση και οι δυό τους ανέβασαν το σκορ στο 33-25. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να ακολουθήσουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα, με το τελικό σκορ να γράφει 35-27.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κεφαλόπουλος που πέτυχε 10 πόντους, έκανε 2 κλεψίματα, πήρε 12 ριμπάουντ και έκανε 1 μπλοκ. Από τους Los Lampriniers ξεχώρισε ο Χρήστος Θωμόπουλος με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Πασοklahoma City Thunder μέτρησαν 11/37 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 10/20 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Los Lampriniers είχαν 9/47 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 3/6 βολές, 48 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 7 μπλοκ.

Πασοklahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Αράπας 2(6ρ.), Γνάτης 15(2ρ.), Δημακόπουλος, Ιατρού, Κεφαλόπουλος 10(12ρ.), Κοτσαμπασάκης 1(4ρ.), Λουκόπουλος, Μαραβελάκης, Μελισσάς 5(2ρ.), Συρίγος 2(5ρ.)

Los Lampriniers (Γρύλλης): Βαμβακάς 3(7ρ.), Βασιλάκης 3(2ρ.), Βλαχογιάννης 3(3ρ.), Γκόλιας 4(6ρ.), Γρύλλης 4(8ρ.), Θωμόπουλος 6(12ρ.), Κάτσης 2(2ρ.), Ρίζος, Σπηλιωτόπουλος 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.