09/02/2024
Drunk Team 13 10 22 18 - 63 -
Run & Gun B.C 16 23 16 13 - 68 -

Νίκη με μπόλικο άγχος για τους Run and Gun!

Η Drunk Team είναι από τις λίγες ομάδες οι οποίες δυσκόλεψαν αρκετά τους Run and Gun, όμως τελικά δεν κατάφερε να τους στερήσει τη νίκη. Το σύνολο του Χρήστου Μπέλλου μοιάζει ασταμάτητο και το βράδυ της Παρασκευής 9 Φεβρουαρίου επικράτησε 63-68 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Development League. Αυτή ήταν η 12η συνεχόμενη νίκη των Run and Gun και 17η συνολικά (17-2), με τη Drunk Team από την άλλη να βρίσκεται πλέον στο 6-12.

Οι φιλοξενούμενοι μόλις βρήκαν το πρώτο τους καλάθι, έκαναν ένα σερί 0-5 και προηγήθηκαν 4-5. Η Drunk Team πέταξε στα «σκουπίδια» αρκετές βολές στα πρώτα δέκα λεπτά, με τους Run and Gun να βλέπουν τον Μποτώνη να ανεβάζει στροφές για να φτάσουν στο 9-16. Παούρης και Γκορόγιας μείωσαν σε 13-16 και με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν περισσότερες λύσεις επιθετικά, με τον Τρίμμη να είναι ιδιαίτερα δραστήριος. Τα τρίποντα του Νούκε και του Μποτώνη έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (21-33). Η «βροχή» των τριπόντων συνεχίστηκε από τους φιλοξενούμενους, με τον Δημητρόπουλο να δίνει επίσης πόντους πίσω από τα 6,75 για το 23-39, με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα οι Run and Gun έφτασαν ακόμα και στο +19(25-44), αλλά η Drunk Team δεν τα παράτησε. Λίγο αργότερα, με το σκορ στο 31-49, οι γηπεδούχοι έφτιαξαν ένα σερί 10-0 με τους Παούρη, Zeneli και Γκορόγια να δίνουν λύσεις και το σκορ να φτάνει στο 41-49. Η αδράνεια των Run and Gun τελείωσε δια χειρός Μποτώνη και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε ξανά στο +10(45-55).

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πιο μαχητικό πρόσωπο στη τέταρτη περίοδο και είχαν ευκαιρία να κάνουν την αντεπίθεση τους. Ο Μουλαρογιάννης πήρε πάνω του προσπάθειες που βρήκαν στόχο, ο Μήτσικας κοντά στη ρακέτα έκανε καλή δουλειά, ενώ το ματς ήρθε στο πόντο με το καλάθι του Γκορόγια (61-62). Το προσπέρασμα έγινε με τον Μουλαρογιάννη για το 63-62. Οι Run and Gun έμοιαζαν κάπως «μουδιασμένοι», αλλά Μποτώνης και Δημητρόπουλος κράτησαν «όρθια» την ομάδα τους στα κρίσιμα σημεία και έδωσαν τη νίκη με 63-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μποτώνης με 33 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τη Drunk Team ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ,  2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Η Drunk Team μέτρησε 23/50 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 8/16 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 13  ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 9 μπλοκ. Οι Run and Gun είχαν 17/48 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 7/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, όπως και 7 κλέψιματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Drunk Team (Κανιάς): Zeneli 11(4ρ.), Γκορόγιας 9(5ρ.), Μήτσικας 5(9ρ.), Μουλαρογιάννης 9(7ρ.), Παούρης 21(4ρ.), Παπαβασιλείου, Σταυρόπουλος 8(4ρ.)

Run and Gun (Μπέλλος): Βελετζέλος, Γεώργας, Δημητρόπουλος 7(11ρ.), Καλλιάρας 5(7ρ.), Κουρτέσης 2(5ρ.), Μπέλλος, Μποτώνης 33(6ρ.), Νούκε 13(4ρ.), Τρίμμης 8(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Drunk Team, αλλά και η αντίδραση των Run and Gun στα κρίσιμα σημεία.