26/02/2024
Antilalos BC 22 11 16 18 - 67 -
War Gamers 15 17 18 13 - 63 -

Τη νίκη ο Αντίλαλος, τις εντυπώσεις οι "Πολεμιστές"!

Μετά από ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι, ο Αντίλαλος κατάφερε να λυγίσει τους War Gamers με 67-63 για την 22η αγωνιστική της Elite League by Betsson!

Ο Αντίλαλος μπήκε πιο δυνατά στο ματς, βρέθηκε να προηγείται με 13-4 και τελικά με 6 πόντους του Merkevicius, 5 του Μαργώνη και τρίποντα των Αλεξίου, Μάινα και Κώστα Ζαμπέτα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 22-15. Ο Μπερδεμπές με 5 πόντους και ο Ρίπης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι οποίοι προσπάθησαν κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό να βρουν λύσεις.

Στη δεύτερη περίοδο οι War Gamers έβγαλαν περίσσιο πάθος στην άμυνα και με τους Μακρινό - Ρίπη να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 29-31. Τελικά η ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 33-32, με τον Κώστα Ζαμπέτα να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Γάτσιο 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Μπερδεμπέ, 4 του Ρίπη, 4 του Βασιλόπουλου και τρίποντο του Σκλαβενίτη, οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +9, 39-48, 2:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ξύπνησε στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Αντίλαλος και με ηγέτη τον Merkevicius με 10 πόντους και πρώτο τρίποντο του Θεοδώρου, μείωσε στον πόντο, 49-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Θεοδώρου ανέλαβε δράση και με 11 δικούς του πόντους και 5 του Merkevicius, οδήγησαν τον Αντίλαλο στη νίκη με 67-63. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Πολεμιστές" να κάνουν την έκπληξη, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ρίπη, Μακρυγιάννη και Μπερδεμπέ.

Betsson MVP για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/7 βολές και 11/18 δίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των War Gamers ο Ρίπης με 19 πόντους, έχοντας 5/7 βολές και 7/15 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 23, Αλεξίου 3 (1), Γάτσιος 4, Γκολές, Ζαμπέτας Κ. 10 (2), Θεοδώρου 14 (2), Κουλούρης 4, Μάινας 4 (1), Μαργώνης 5 (1), Παναγιωτόπουλος, Σταυρόπουλος Κ.

War Gamers (Μέμεζας): Βασιλόπουλος 6, Λαζαράκος 1, Μέμεζας, Μακρινός 9 (1), Μακρυγιάννης 3 (1), Μπερδεμπές 16 (2), Ρίπης 19, Σκλαβενίτης 3 (1), Σταυρόπουλος Α. 6

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι War Gamers, παρά τις απουσίες τους, έκαναν ίσως από τα πιο ορθολογικά τους παιχνίδια!