28/11/2023
Friends 14 12 9 11 - 46 -
Terroristas 7 2 2 13 - 24 -

Η μία νίκη διαδέχεται την άλλη στους Friends!

Από νίκη σε νίκη πηγαίνουν οι Friends, που το βράδυ της Τρίτης 28 Νοεμβρίου είχαν εύκολη, όπως αποδείχθηκε, δουλειά κόντρα στους Terroristas των οποίων επικράτησαν 46-24. Οι Friends μετρούν ένα σερί 9 συνεχόμενων νικών έπειτα από την ήττα που έκαναν στην πρεμιέρα τους (9-1), ενώ αντιθέτως οι Terroristas δεν τα πάνε καλά μέχρι στιγμής, αφού δεν έχουν καταφέρει ακόμα να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Development 2 League (0-10).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται 10-0. Οι Terroristas έδειχναν μεγάλη δυσκολία και επιθετικά, αλλά και αμυντικά. Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων ήρθαν με τις βολές των Καρδάση και Βατικιώτη, ενώ ο Λίτινας πέτυχε το πρώτο «κανονικό» καλάθι για το 10-5. Ο Χρυσοσπάθης φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο πως θα είχε πολλά να προσφέρει στην ομάδα τους στο συγκεκριμένο ματς, με τους Friends να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 14-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αργήσαμε κάπως να δούμε καλάθι, ωστόσο ο Καραμαρούδης ανέβασε απόδοση και πήγε την ομάδα του στο 20-9. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας μόλις 2 πόντους, κάτι που επέτρεψε στους Friends να φτιάξουν μία καλή απόσταση. Οι δύο ομάδες πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με 17 πόντους να τις χωρίζουν και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 26-9.

Η ανάπαυλα φαίνεται πως δεν έκανε καλό στους Terroristas, οι οποίοι και στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έβρισκαν στόχο με τίποτα, πετυχαίνοντας ξανά 2 πόντους! Η παραγωγικότητα δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα ούτε από την πλευρά των Friends, οι οποίοι είδαν τον Γεωργιάδη να παίρνει πάνω του προσπάθειες, ενώ και ο Κούκιος συνέβαλλε στο σκοράρισμα για να φτάσει το σκορ στο 35-11.

Ο Λιάπης βρήκε καλάθια μπροστά, αλλά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με τους Friends να φτάνουν σο 41-15. Το «νερό» είχε μπει στο… αυλάκι εδώ και ώρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι απλώς μετρούσαν αντίστροφα, κάνοντας και μία διαχείριση του παιχνιδιού. Τελικά το σκορ στο φινάλε έγραψε 46-24, με τους Friends να παίρνουν ακόμα ένα ροζ φύλλο στην… συλλογή τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Χρυσοσπάθης με 13 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 12 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Terroristas ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Βατικιώτης με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Friends μέτρησαν 15/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 4/8 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 6 μπλοκ. Οι Terroristas είχαν 6/32 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 6/12 βολές, 35 ριμπάουντ, όπως και 2 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Friends (Ποντίκης): Γεωργιάδης 3(4ρ.), Διαμαντής Α. 2(5ρ.), Διαμαντής Δ., Καραμαρούδης 4(5ρ.), Κούκιος 8(8ρ.), Λιάπης 16(7ρ.), Ποντίκης, Χρυσοσπάθης 13(12ρ.)

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 5(4ρ.), Καρδάσης 4(9ρ.), Κονοφάος 3(4ρ.), Λίτινας 3(5ρ.), Λεπίτκας 5(5ρ.), Τζούδας, Τσιαούσης 4(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η άνεση με την οποία συνέχισαν το σερί τους οι Friends.