05/02/2024
Milwaukee Sucks 10 10 8 18 - 46 -
Στιφάδο Bulls 16 21 15 13 - 65 -

Νίκη πριν τη... διαβολοβδομάδα για τους Στιφάδο!

Εύκολο βράδυ είχαν οι πρωτοπόροι Στιφάδο Bulls το βραδάκι της Δευτέρας, καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Milwaukee Sucks με σκορ 46-65 και πάνε για 2 ματς... φωτιά απέναντι στον Αντίλαλο την άλλη εβδομάδα, για πρωτάθλημα και κύπελλο!

Ο Οικονόμου ενώ η ομάδα του ανέλαβε όλα τα υπόλοιπα, εκείνος κατάλαβε ότι έπρεπε να σκοράρει και να κρατήσει τους Sucks κοντά στους Στιφάδο, οι οποίοι είχαν Καττή και Παλτόγλου να ξεκινούν καλά την αναμέτρηση, με τον πίνακα να γράφει το 10-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, σε ένα αρκετά physical παιχνίδι. Δύο απανωτά τρίποντα του Βαγγέλη του Ζαχάρου ήταν αυτά που ξεκόλλησαν τους φιλοξενούμενους από τους Sucks, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 20-37 και τους γηπεδούχους να ψάχνουν λύσεις, κυρίως από την περιφέρεια από την οποία ήταν άστοχοι.

Η άμυνα των Στιφάδο κατάπιε κάθε πιθανή επιθετική προσπάθεια των Sucks, οι οποίοι με τους Γιώργο και Κωνσταντίνο Κάζα προσπάθησαν να βρουν κενά με ατομικές ενέργειες, ενώ στο άλλο μέρος του παρκέ ο Τσελεμπής βρήκε χώρους και εκτέλεσε όμορφα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει παραπάνω και η τρίτη περίοδος να κλείσει στο 28-52 για Bulls. Οι πρωτοπόροι του φετινού πρωταθλήματος έκαναν άψογη διαχείριση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 46-65!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Καττής με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Οικονόμου με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/42 δίποντα, 3/34 τρίποντα, 7/14 βολές, 37 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/42 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 6/9 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Κάζας Κ. 9, Κάζας Γ. 14, Κοσμίδης 2, Κυριακόπουλος 2, Μαυροειδής 7, Οικονόμου 7, Σπανόπουλος 3.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Αναστόπουλος 13, Ζαχάρου 9, Καττής 8, Μάλλης 4, Νικολετάκης, Παγουλάτος, Παλτόγλου 11, Πανταζής 6, Πολίτης 8, Τσελεμπής 6.

Τί μας άρεσε: Η κυριαρχία των Bulls!