23/04/2024
Deportivo Faliro 13 13 14 25 - 65 -
ThunderDogs 18 9 18 23 - 68 -

Πρώτη νίκη για τους Thunderdogs!

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο τέλος, οι Thunderdogs επικράτησαν της Deportivo Faliro και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στo Summer League.

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους Thunderdogs, που προηγήθηκαν 2-11, με το δίδυμο των γκαρντ Σεφέρη-Παπαδή να έχει από τέσσερις πόντους. Η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων, δεν επέτρεπε στην Deportivo Faliro να περάσει εύκολα την μπάλα στον Merkevicius και την ωθούσε να εκτελεί κυρίως τρίποντα, συνήθως άστοχα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δύο τρίποντα του Γρηγοράκου και ένα καλάθι του Γαρμπή, έφεραν το ματς στα ίσα (23-23). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-27.

Στην επανάληψη το ντέρμπι συνεχίστηκε με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ο Καραδολάμης με έντεκα πόντους, κρατούσε τους Thunderdogs στην επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 40-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα σερί 9-0 των Thunderdogs, έδειξε να κλειδώσει την νίκη για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν 45-58. Όμως η Deportivo Faliro, δεν παράτησε το ματς και με πρωταγωνιστή τον Παπαγεωργίου επέστρεψε στο ματς. Μάλιστα ο ίδιος είχε την ευκαιρία να στειλει το ματς στην παράταση, με ένα δύσκολο τρίποντο, όμως αστόχησε και οι Thunderdogs πήραν την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Παπαδής με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Viktoras Merkevicius με 16 πόντους, 21 ριμπάουντ.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 5, Παπαγεωργίου 16, Παγώνης 6, Γρηγοράκης 15, Μαρούσος, Κοντογιάννης 4, Μαρινάκης 3, Merkevicius 16.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Σέργης, Σεφέρης 17, Γιακιντζής, Παπαγεωργίου 6, Αγγελόπουλος 2, Καραδολάμης 20, Παπαδής 23.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη των δύο ομάδων.