19/01/2024
Πι Stoli α 19 14 10 21 - 64 -
Flood BC 16 21 14 14 - 65 -

Μεγάλη νίκη στην εκπνοή η Flood!

Η Flood, σε μια αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα  μέχρι τη λήξη, κέρδισε τα Πι Stoli Α με σκορ 64-65 και έκανε αποφασιστικό βήμα τετράδας.

Μια νίκη χώριζε τις δύο ομάδες πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης και όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από νωρίς και εναλλάσσονταν στο σκορ.

Ο Λιόλιος, ερχόμενος από τον πάγκο, ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους και με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έδωσε πολύτιμες λύσεις επιθετικά στην ομάδα του. Για τους φιλοξενούμενους Αναματερός και Δρακάκης ξεχώρισαν στο σκοράρισμα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-37.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από αρκετούς παίκτες, αύξησαν και άλλο την διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με οκτώ πόντους (43-51).

Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και με δεκατέσσερις πόντους, με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν πολύ γρήγορα την διαφορά στους τρεις (56-59). Μάλιστα λίγο πριν τη λήξη προηγήθηκαν με τρίποντο του Λιόλιου (64-61). Όμως η Flood ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και με τους Ζαφειρόπουλο και Αναματερό να σκοράρουν, πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στο κυνήγι της τετράδας με σκορ 64-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Ζαφειρόπουλος με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λιόλιος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/48 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 12/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/31 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 16/24 βολές, 43ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 15 λάθη.

Πι Stoli A (Λιόλιος): Βούλγαρης,  Ιωαννίδης Γεωρ. 12, Ιωαννίδης Ρώμ. 13, Κεφαλιανός, Λιόλιος 21, Μαυρεδάκης, Πλάκας, Φακοπουλίδης 18.

Flood (Ζαφειρόπουλος): Αναματερός 15, Ασπιώτης 2, Δρακάκης 14, Ζαφειρόπουλος 14, Κουσάσης 10, Λιανός 2, Παγόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη και των δύο ομάδων.