01/07/2021
Transporters 21 16 16 9 - 62 -
Intercity BC 16 6 7 11 - 40 -

Νικηφόρα επιστροφή για τους Transporters!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Transporters στον έκτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επιβλήθηκαν της Intercity με 62-40 στο Athens Sports Hall!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Transporters να προηγούνται με 21-16, έπειτα από 8 πόντους του Μαργαρίτη, 5 του Θοδωρή Γκέου και τρίποντο του Πιπέρου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Νικολάου και Σπαής με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βρύση πίεσε ψηλά και με δράστες στην επίθεση τους Μαργαρίτη (7π) και Θοδωρή Γκέο (4π), πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 37-22. Για την Intercity τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικολάου και Σπαής, ευστοχώντας έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Transporters, αφού με 4 πόντους του Θοδωρή Γκέου και τρίποντα των Κοψαύτη, Πιπέρου, Κορώση και Μαργαρίτη, ξέφυγαν στους 24, 53-29. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που σημείωσε ο Σταυρόπουλος. Σκορ 53-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μεταφορείς κατέβασαν ταχύτητα, χωρίς όμως αυτό να τους δυσκολέψει να φτάσουν στην άνετη νίκη, καθώς με τρίποντα των Κοψαύτη και Κορώση, επικράτησαν με 62-40. Ο Φιλίνης με 4 πόντους και ο Αντωνίου με 3 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για την Intercity στο φινάλε της συνάντησης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 14/36 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 βολές, 10/41 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Hall of Brands mvp των Transporters ο Μαργαρίτης με 18 πόντους , έχοντας 2/4 βολές, 5/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 9 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Intercity ο Νικολάου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές, 3/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ.

Transporters (Βρύσης): Θεοδωρόπουλος 4, Πιπέρος 8 (2), Κορώσης 8 (2), Κοψαύτης 6 (2), Μαργαρίτης 18 (2), Γκέος Θ. 13 (1), Γκέος Χ. 5

Intercity (Μπαλαφούτης): Φιλίνης 4, Ρηγόπουλος, Σταυρόπουλος 7 (1), Σπαής 8 (2), Γεωργακόπουλος 2, Μπαλαφούτης 2, Νικολάου 13 (1), Αντωνίου 4

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική μέρα στην οποία βρέθηκε η περιφέρεια των Transporters!