Intercity BC 10 13 6 8 - 37 -
Ano Liosia BC 7 20 11 12 - 50 -

Νικηφόρα πρεμιέρα για τα Άνω Λιόσια!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Development League τα Άνω Λιόσια, καθώς επικράτησαν της Intercity στο Athens Sports Hall.

Με όπλο την εμπειρία της από τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, η InterCity ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με καλάθια των Αντωνίου και Σταματόπουλου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 10-7. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι δεν είχαν βρει τα πατήματά τους, παρέμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Βαρβαρίδη, Πετρόπουλο και Καραμπούλα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "κίτρινοι" ήταν πιο συγκεντρωμένοι, έκαναν καλύτερα επιλογές στην επίθεση και με μπροστάρη τον Βαρβαρίδη έφεραν "τούμπα" το ματς, μετατρέποντας το 10-7 του δεκαλέπτου σε 23-27 στο φινάλε του ημιχρόνου. Οι... "παλιοσειρές" Νικολάου και Σταματόπουλος έκαναν τη διαφορά στην επίθεση της Intercity που άρχισε να παρουσιάζει αμυντικά προβλήματα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Οι Φύρος, Φρέρης και Καραμπούλας πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Βαρβαρίδη, ενώ η αμυντική τους λειτουργία άγγιξε το... άριστα. Κάκιστη ήταν η εικόνα των γηπεδούχων, που σημείωσαν μόλις 6 πόντους και είδαν τον αντίπαλο να... ξεμακραίνει.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και να μην μπουν σε περιπέτειες εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Βαρβαρίδη να συνδέεται ξανά με το καλάθι και τον Φύρο κάνει εξαιρετική δουλειά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, η ομάδα του Ζαντιώτη "έχτισε" διψήφια διαφορά στα μέσα της περιόδου. Οι "άσπροι" συνέχισαν να κυμαίνονται σε.. ρηχά νερά και γνώρισαν δίκαια την ήττα. Το τελικό σκορ ήταν 33-57, με τα Άνω Λιόσια να κάνουν πρεμιέρα με το δεξί.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φύρος με 5 πόντους (2/4 δίποντα, 1/4 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/54 δίποντα, 0/9 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/29 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 13/26 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αντωνίου 4, Αργυριάδης, Μπαλαφούτης 2, Μπόζας 2, Νικολάου 12, Σπαής, Σταματόπουλος 13, Σταυρόπουλος, Στρίκος 4, Συρνιώτης

Άνω Λιόσια (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 24 (3), Ζαντιώτης, Καραμπούλας 11 (1), Κολέγκας 2, Μπιρπανάγος, Πετρόπουλος 5 (1), Φρέρης 3, Φύρος 5

Τι μας άρεσε: Η άκρως εντυπωσιακή απόδοση των ψηλών των νικητών. Βγήκαν μπροστά στα δύσκολα και "καθάρισαν" την μπουγάδα.