04/11/2019
Blazers BC 14 17 10 15 - 56 -
Milwaukee Sucks 18 17 8 9 - 52 -

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Blazers!

Στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου της Master, το μεσημέρι του Σαββάτου 2 Νοεμβρίου, σε ντέρμπι εξελίχθηκε,  αναμενόμενα, το ματς μεταξύ των Blazers B.C και των Milwuakee Sucks.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ένα ρεσιτάλ πίσω από τη γραμμή των 6.75 από τον Πετρόπουλο(6) των Sucks,  και προσωπικών ενεργειών του Σαράντου(8) από την αντίπερα όχθη, άνοιξαν την όρεξη όσων παρακολούθησαν το ματς για το τι επρόκειτο να ακολουθήσει στη συνέχεια, με τα Ελάφια να κρατούν το προβάδισμα(14 – 18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα από Σαράντου(3) από τους τυπικά γηπεδούχους Blazers και Γκολφινόπουλο(3) από Milwaukee. Δύο καλάθια του Βερετζιώτη(4) και ένα καλάθι και φάουλ του Χουλιάρα(3) έφεραν τη διαφορά στο συν τρία για τους γηπεδούχους(24 – 21), πριν ένα 7 – 0 από τα “Ελάφια” με Φωτόπουλο(4) και Γκολφινόπουλο(6), τουμπάρουν το ματς υπέρ τους(24 – 28). Το ημίχρονο έκλεισε με όμορφες προσωπικές ενέργειες του “αέρινου” Σαράντου(8) και του πολύ ποιοτικού Παγούνη(7) από την άλλη, με προβάδισμα τεσσάρων πόντων υπέρ των Milwuakee(31 – 35).

Οι άμυνες ήταν αυτές που ξεχώρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με τον Βερεντζιώτη(4) από την γραμμή της φιλανθρωπίας να ηγείται στο σκοράρισμα των γηπεδούχων Blazers, και τον Σαμιωτάκη(3) από τους Sucks να σκοράρει από μακρυά(41 – 43).

Τέταρτο δεκάλεπτο,το physical game ανάμεσα στις δύο ομάδες ξεχώριζε, όπως και το πάθος εκατέρωθεν για το ροζ φύλλο  του αγώνα! Δύο τρίποντα του “μπόμπερ” Πετρόπουλου(6) ανέβασαν τη διαφορά στους έξι( 43- 49) για τα ελάφια, αλλά κάπου εκεί η εμπειρία και η ποιότητα των Σκοπελίτη(4) και Γεωργίου(6) οδήγησαν σε ένα σερί 10 – 0 με το ματς να εξελίσσεται σε θρίλερ( 53 – 49). Ενδεικτική εικόνα του δυνατού ματς στα τελευταία λεπτά,ήταν το γεγονός ότι τέσσερις βολές του Γεωργίου(10) και τρεις του Παγούνη(3) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με το οποίο οι Blazers πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα και ξεκίνησαν νικηφόρα τον “μαραθώνιο” της φετινής Master (56 – 52).

MVP της αναμέτρησης ο Δημήτρης Γεωργίου, με τον σκόρερ των νικητών να έχει 16 πόντους, 11 ριμπάουντ να κάνει 2 κλεψίματα και υπέπεσε παράλληλα σε 3 λάθη. Από την μεριά των ηττημένων Milwaukee ξεχώρισε ο Πετρόπουλος με 12 πόντους, κατέβασε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Blazers είχαν 20 -59 δίποντα, 2 -19 τρίποντα, 14 – 20 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ και 9 κλεψίματα, υποπίπτοντας παράλληλα σε 14 λάθη. Από τη μεριά τους οι Milwaukee είχαν 19 – 66 δίποντα, 8 – 29 τρίποντα, 6 – 10 βολές , κατέβασαν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Blazers (Χουλιαράς) : Μπαμπίλης 3, Χουλιαράς 3 ( 6 ριμπ ), Σαράντου 15 ( 5 ριμπ ), Μπερνιδάκης 9 ( 7 ριμπ ), Καλογερόπουλος 2, Σκοπελίτης 8 ( 4 ριμπ ) ,Καρδάρας, Βερεντζιώτης ( 2 ασ ), Γεωργίου 16 (11 ριμπ ), Τουρτσινάκης 2 ( 6 ριμπ ).

Milwaukee Sucks( Ροϊδόπουλος) : Καββαθάς 5, Δρακόπουλος, Φωτόπουλος 6 ( 4 ριμπ ), Πετρόπουλος 12 ( 4 τριπ ), Σαμιωτάκης 5, Γανέλης, Παγούνης 11 ( 6 ριμπ ), Καπετανάκης 3 ( 9 ριμπ ), Γκολφινόπουλος 10  ( 2 τριπ ).

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα των ρόστερ και των δύο ομάδων,οι οποίες πρόκειται διεκδικήσουν είσοδο στα Playoff και γιατί όχι κάτι παραπάνω!