17/09/2019
Godfathers 13 12 8 16 - 49 -
Tebelwolves 12 9 8 16 - 45 -

Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Godfathers!

Σε ένα παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον, οι Godfathers ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 49-45 κόντρα στους Tebelwolves στην Ανθούσα.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και άστοχα το παιχνίδι, προσπαθώντας αμφότερες να προσαρμοστούν. Οι Godfathers ήταν στα σημεία καλύτεροι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 13-12, έχοντας σε καλή μέρα τον Σγουρίδη που σημείωσε 4 πόντους. Για την παρέα του Καρπούζου, 5 πόντους σημείωσε ο Μασοκώστας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου. Οι «νονοί» συνέχισαν να χτυπούν τον αντίπαλο μέσα στο ζωγραφιστό με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Σγουρίδη. Για τους Tebelwolves, από ένα τρίποντο πέτυχαν οι Τζερεμές και Χαρικιόπουλος. Το ημίχρονο έκλεισε στο 21-20 υπέρ των Godfathers.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μίλησε η εμπειρία του Κοντογιάννη. Ο έμπειρος φόργουορντ των «μπλε» με ωραίες κινήσεις στο παρκέ σημείωσε 6 πόντους και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά για την ομάδα του στους 4, 33-29. Για τους Tebelwolves που προσπαθούσαν να μειώσουν, 4 πόντους σημείωσε ο Χαρικιόπουλος.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η μπίλια έκατσε στους Godfathers, οι οποίοι με ένα μεγάλο τρίποντο του Μπουραντά κατάφεραν και λύγισαν τον αντίπαλο τους με 49-45 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup! O Μασοκώστας, παρόλο τους 11 πόντους που σημείωσε σε αυτό το διάστημα, δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Σγουρίδης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάκωβος Ν Χαρικιόπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Συνολικά οι νικητές είχαν 13/36 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 8/11 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Tebelwolves είχαν 14/44 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 5 τάπες.

Godfathers (Πούλης): Πουλάς 2, Μπουραντάς 6, Κοντογιάννης 5, Πούλης 9, Καραγιάννης 9, Σγουρίδης 15, Βήχας 3

Tebelwovles (Καρπούζος): Χαρικιόπουλος Α. Ι 2, Χαρικιόπουλος Ν Ι 14, Καρίνος 3, Καραγρηγορίου 7, Τζεμερές 3, Μασοκώστας 14, Καρπούζος, Ραβανόπουλος 2, Γεράνιος

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!