27/10/2019
Rep-Eat 8 13 14 10 - 45 -
3ple-G 15 10 7 19 - 51 -

Νικηφόρα πρεμιέρα η 3Ple-G!

Το βράδυ της Παρασκευής 25, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , η 3Ple-G ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την επιστροφή της Rep-Eat στα τελευταία λεπτά επικράτησε με 51 – 45.

Από την αρχή του ματς φάνηκαν οι διαθέσεις των πράσινων που δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Μαμάκο, ενώ βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με τον Λούμπα( 6) οδηγό και βοήθειες από Βαβούδη, Σιαράβα και Μπουρνουσούζη προηγήθηκαν με 2 – 13.Οι γηπεδούχοι βρήκαν σιγά-σιγά τα πατήματα τους και μείωσαν με Πετεινό, Κονδύλη και Τριανταφυλλίδη ενώ ο Μπουρνουσούζης διαμόρφωσε με δίποντο το 8– 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Rep-Eat ξεκίνησε πιο δυνατά και έβρισκε λύσεις στην επίθεση με Ντολαπτσή(4), Πετεινό και Χαραλαμπίδη, οι φιλοξενούμενοι όμως με τον Λούμπα(6) σε  μεγάλη μέρα και καλάθι του Σιαράβα διατηρούσαν προβάδισμα με 17 – 23.Ο Μαμάκος με 4 πόντους από την μία και ο Καζαφέρης με δίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το 21 – 25 σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η 3 Ple- G δυσκολεύτηκε από την άμυνα της αντίπαλης ομάδας και έβαλε μόνο 7 πόντους με Καζαφέρη, Μπουρνουσούζη , Λούμπα και Βαβούδη , ενώ η Rep-Eat έκανε την ολική επαναφορά και με Πετεινό(4), Μαμάκο, Λατάνη και τρίποντα από Τριανταφυλλίδη και Ντολαπτσή διαμόρφωσε το υπέρ της 35 – 32.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι «κίτρινοι» συνέχιζαν να προηγούνται στο ματς με Ντολαπτσή, Μαμάκο και Κονδύλη ενώ στην αντίπερα όχθη οι «πράσινοι» έμεναν κοντά με Καζαφέρη και Καπώνη(5).Στα 5 τελευταία λεπτά του ματς όμως οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις. Η ομάδα του Γιαννακάκη πέρασε μπροστά με 6 πόντους του Λούμπα και δίποντο του Καζαφέρη , ενώ μείωσαν για την Rep-Eat Πετεινός και Κονδύλης 45 – 48. Βαβούδης και Καπώνης ήταν εύστοχοι για τους φιλοξενούμενους από την γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και υπέγραψαν το τελικό 45 – 51.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Καπώνης με 6 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πετεινός με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά η Rep-Eat είχε 11 – 28 δίποντα, 3 – 22 τρίποντα, 8– 13 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη. Η 3Ple-G είχε 16 – 30 δίποντα, 2 – 16 τρίποντα, 9– 14 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Rep-Eat (Κονδύλης): Ντολαπτσής 9(3ασ.), Κασιμάτης, Πετεινός 10(9ρ.), Λατάνης 2, Χαραλαμπίδης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Μαμάκος 10 (8ρ.), Κονδύλης 6 (8ρ.), Καντεράκης.

3Ple-G ( Γιαννακάκης): Αποστολάκης, Καζαφέρης 9(7ρ.), Καπώνης 6 (17ρ.), Κωνσταντινούδης , Βαβούδης 7 (3ασ.), Σιαράβας 4, Λούμπας 20, Μπουρνουσούζης 5 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και το ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα!