23/10/2019
Cosa Nostra 11 12 9 15 - 47 -
Campeon Εθνικός Star 10 15 8 9 - 42 -

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους Cosa Nostra!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Cosa Nostra υποδέχτηκαν τον Εθνικό Star. Σε ένα δυναμικό ξεκίνημα για τον δεύτερο όμιλο της Development 2 League, οι γηπεδούχοι διέφυγαν με το ροζ φύλλο της αναμέτρησης με κορυφαίους τους Μπρούστα(24π.) και Γροπατσάκη(9π.), κόντρα στην μαχητική παρέα των Σέργη(10π.) και Ζιάκα(9π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 47-42, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια αναζητώντας τα πατήματά τους στο παρκέ.

To σκορ άνοιξε στην πρώτη περίοδο ο Εθνικός Star με πέντε σερί πόντους από Ζιάκα και Παπαδάτο στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά η απάντηση ήρθε από τέσσερις πόντους του Μπρούστα για το 4-5. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα, αλλά Μπρούστας, Γροπατσάκης και Τάκης Βαρδάκης έγραψαν το 9-8 για τους Cosa Nostra. Στο τελευταίο λεπτό το καλάθι του Ζουρίδη από τη μία και δύο βολές του Μπρούστα από την άλλη έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-10.

Δυναμικά συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δέυτερη περίοδο, γράφοντας 15 συνολικούς πόντους εκ των οποίων τέσσερις του Σέργη και τέσσερις του Ζουρίδη που αποτέλεσαν πρόβλημα για την άμυνα των γηπεδούχων. Αντίθετα την επίθεση των Cosa Nostra ανέλαβαν Μπρούστας(6π.) από την περιφέρεια και Γροπατσάκης(6π.) από την ρακέτα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 23-25.

Κοντά παρέμειναν οι δύο ομάδες στο σκορ και στην τρίτη περίοδο ενώ εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι και το πέμπτο λεπτό. Μπρούστας, Χατζησυμεωνίδης, Βαρδάκης Τάκης και Τζαχρήστας συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους, ενώ Παπαδάτος, Ζιάκας, Σέργης και Σιαπάνης μίλησαν για τους φιλοξενούμενους. Τα τελευταία πέντε λεπτά βρήκαν τις δύο ομάδες χωρίς καλάθι και το σκορ της περιόδου διαμορφώθηκε σε 32-33.

Το παιχνίδι «καθάρισε» στην τελευταία περίοδο με τους Cosa Nostra να περνάνε στο +4 για το 37-33 στα πρώτα 2:30. Ο Μπρούστας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με 12 προσωπικούς πόντους, ενώ βοήθεια έδωσε και ο Γονιδάκης με τρεις δικούς του. Οι φιλοξενούμενοι γράφοντας εννέα πόντους προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Λάπα, Σέργη, Σιαπάνη και Ζιάκα, χωρίς όμως περιθώρια ανατροπής. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 47-42.

Στο τέλος του αγώνα οι Cosa Nostra είχαν 16/43 δίποντα(37,2%), 3/16 τρίποντα(18,8%) και 6/15 βολές(40%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, πραγματοποίησαν 6 κλεψίματα ενώ έκαναν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα ο Εθνικός Star είχε 15/54 δίποντα(27,7%), 2/16 τρίποντα(12,5%) και 6/15 βολές (40%). Αντίστοιχα πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Θανάσης Μπρούστας με  24 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα(58,3%), 2/5 τρίποντα(40%) και 4/9 βολές(44,4%) ενώ μάζεψε 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στέλιος Σέργης με 10 πόντους έχοντας 4/8 δίποντα (50%) και 2/2 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Cosa Nostra: Μπρούστας 24(2), Χατζησυμεωνίδης 5(1), Βαρδάκης Τάκης 4, Γονιδάκης 3, Βαρδάκης Γιώργος, Γροπατσάκης 9, Τζαχρήστας 2

Εθνικός Star: Φλάσκος 3(1), Δέλας 2, Σέργης 10, Παπαδάτος 4, Ζουρίδης 7, Σιαπάνης 5, Ζιάκας 9(1), Λάπας 2

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.