20/09/2019
Terroristas 2 6 7 11 - 26 -
Cosa Nostra 17 7 18 7 - 49 -

Νικηφόρο ντεμπούτο για την Cosa Nostra!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Seven 2, οι Terroristas υποδέχτηκαν τους Cosa Nostra πραγματοποιώντας αμφότεροι το ντεμπούτο τους στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου. Oι φιλοξενούμενοι παρά το χαμηλό σκορ κατάφεραν να διαφύγουν με το πρώτο τους ροζ φύλλο με κορυφαίους τους Καμπουράκη Γιώργο(14π.) και Κόλλια(12π.) κόντρα στο συγκρότημα των Ζάμπουρα (7π.) και Τσιαούση(6π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 26-49 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Mουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που στα πρώτα τέσσερα λεπτά παιχνιδιού δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι Cosa Nostra έκαναν το ξεκίνημα και με εννέα σερί πόντους από Μπρούστα, Καμπουράκη Γιώργο, Καμπουράκη Γιάννη, Χατζησυμεωνιδη και Κόλλια αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους. Οι Terroristas σε όλο το δεκάλεπτο κατάφεραν να παρακάμψουν την αστοχία τους δυόμιση λεπτά πριν την λήξη, με τους Τσιαούση και Καρδάση να σημειώνουν από μία βολή. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν οκτώ ακόμη πόντους εκ των οποίων οι τέσσερις του Καμπουράκη Γιώργου, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 2-17.

Αρκετά άστοχη και για τις δύο ομάδες μπορεί να χαρακτηριστεί και η δεύτερη περίοδος με τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν επιθετικές λύσεις εναντίον ζώνης και να πετυχαίνουν έξι πόντους στο σύνολο με τους Ζάμπουρα (4π.) και Τσιαούση (2π.). Αντίστοιχα οι Cosa Nostra έγραψαν επτά πόντους στο σύνολο αντίστοιχα, με τον Καμπουράκη Γιάννη να πετυχαίνει τέσσερις προσωπικούς  από την περιφέρεια, κρατώντας την διαφορά τους και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκόρ 8-24.

Καταιγιστικοί οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο έδειξαν ξεκάθαρα τις προθέσεις τους σημειώνοντας 17 πόντους στο σύνολο. Εκμεταλλευόμενοι επτά λεπτά αδράνειας των Terroristas έγραψαν ένα σερί 0-13 ενώ κύριοι πρωταγωνιστές τους ήταν οι Κόλλιας (6π.), Καμπουράκης Γιώργος(6π.) και Μπρούστας (4π.). Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έδειχναν δυσκολία στο να αντιδράσουν,  με τους Τσιαούση, Βατικιώτη και το τρίποντο του Λίτινα να οδηγούν το σκορ της περιόδου στο 15-42.

Στην τελευταία περίοδο οι Terroristas πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο χωρίς όμως να μπορούν να ανατρέψουν το σκηνικό, πετυχαίνοντας 12 πόντους στο σύνολο. Τσιαούσης, Βατικιώτης, Κουτούβαλης(4π.), Καρδάσης και Ζάμπουρας(4π.) συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι, αλλά Μπρούστας, Χατζησυμεωνίδης, Καμπουράκης Γιώργος και Τζαχρίστας έδωσαν χωρίς άγχος τις δικές τους απαντήσεις για τους Cosa Nostra διαμορφώνοντας το τελικό 26-49.

Στο τέλος του αγώνα οι Τerroristas είχαν 7/27 δίποντα (25,9%), 2/28 τρίποντα (3,8%) και 6/23 βολές (38,1%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, πραγματοποίησαν 7 κλεψίματα ενώ έκαναν 20 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Cosa Nostra είχαν 13/41 δίποντα (31,7%), 3/14 τρίποντα (21,4%) και 14/24 βολές (58,3%). Αντίστοιχα πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ και έκαναν 13 κλεψίματα, 15 λάθη και 1  μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιώργος Καμπουράκης με 14 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα (57,1%), 1/4 τρίποντα (25%) και 3/7 βολές(42,7%)  ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 31:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους Terroristas ξεχώρισε ο Χάρης Ζάμπουρας με 7 πόντους έχοντας 2/4 δίποντα (50 %), 0/4 τρίποντα(0,0%) και 3/6 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης, Κονοφάος, Βατικιώτης 6, Μαντάς, Τσιαούσης 5, Αλεξιάδης, Λίτινας 3(1), Γεωργόπουλος , Ζάμπουρας 7, Κουτούβαλης 4, Καρδάσης 1

Cosa Nostra (Γονιδάκης) : Μπρούστας 10, Χατζησυμεωνίδης 3, Κόλλιας 12(2), Καμπουράκης Βασίλης 3, Καμπουράκης Γιώργος 14(1), Γονιδάκης 3, Βαρδάκης, Γροπατσάκης, Τζαχρίστας 4

Τι μας άρεσε: Η καλή διάθεση από τις δύο ομάδες να διεξαχθεί ένα ωραίο παιχνίδι!