06/02/2020
Baca Juniors BC 11 10 10 12 - 43 -
Leontario BC 9 7 3 17 - 36 -

Νικηφόρο πέρασμα από τον Κολωνό για την Baca Juniors!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Baca Juniors να προηγείται με 11-9, χάρη σε 4 πόντους του Διονύση και 3 του Δασκαλόπουλου. Τους κίτρινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μίλτος Δημητρακόπουλος και Αντώνης Λαζανάκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους τυπικά γηπεδούχους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους με 21-16, μετά από 4 νέους πόντους του Αρβανίτη και 4 του Σοφικίτη. Ο Προκοπίου με ένα τριποντάκι και οι Μίλτος Δημητρακόπουλος – Σπυρόπουλος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση του Leontario σε εκείνο το σημείο.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Σοφικίτη (4π), Γεωργακόπουλο, Κασφίκη και Διονύση, οι Λατίνοι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 31-19. Το μοναδικό καλάθι για την ομάδα του Κωνσταντιδέλη στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 31-19!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Baca Juniors έπαιξε με την φωτιά, καθώς είδε το +15 να γίνεται +6, ωστόσο με ηγέτη τον Αρβανίτη με 9 πόντους, έφτασε στην νίκη με 43-36. Για το Leontario στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με τους 11 πόντους που πέτυχε, ενώ τον ακολούθησε ο Προκοπίου με 5.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 15/47 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 7/32 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος της Baca Juniors ο Σοφικίτης με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Leontario ο Κορωνάκης με 1 πόντο, έχοντας 1/2 βολές και 0/1 δίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Baca Juniors (Κασφίκης): Δασκαλόπουλος 2, Κασφίκης 2, Αρβανίτης 13 (1), Σοφικίτης 9, Καρέτσος, Γεωργακόπουλος 8, Κατσιάδας 2, Διονύσης 7

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Προκοπίου 10 (1), Λαζανάκης Α. 3 (1), Κορωνάκης 1, Δημητρακόπουλος Μ. 20 (2), Δημητρακόπουλος Α., Σπυρόπουλος 2, Λαζανάκης Γ., Κωνσταντιδέλης

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι της Baca για τρία δεκάλεπτα, όπως επίσης και το come back του Leontario στο φινάλε!