03/12/2019
Falcons - - - - - 59 -
Patras LakiStars - - - - - 64 -

Νικηφόρο πέρασμα για τους Lakistars

Στα πλαίσια του Basketaki Patras League, οι Touvlakers αντιμετώπισαν τους Lakistars το απόγευμα της Τρίτης, σε ματς εξ αναβολής. Μετά από 40 λεπτά ανταγωνιστικότατου παιχνιδιού, οι Lakistars πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη έναντι των Touvlakers με σκορ 59-64!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Touvlakers παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι για τις συνθήκες του παιχνιδιού, έκαναν καλύτερο ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση και έχοντας μπροστάρηδες τους Ιωάννου-Δημητριάδη, πήραν διαφορά 6 πόντων στη λήξη λήξη του δεκαλέπτου (15-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και οι δύο ομάδες ήταν πιο εύστοχες επιθετικά. Οι Lakistars, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Ανδρέα Μαρκόπουλο που σκόραρε 9 πόντους σε σύντομο χρονικό διάστημα και με πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, κατόρθωσαν να πλησιάσουν τους Touvlakers στο ημίχρονο σε απόσταση ενός καλαθιού (33-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ασπρούλιας από πλευράς Touvlakers προσπάθησε να πάρει από το χέρι την ομάδα του και να την οδηγήσει στην επικράτηση, ωστόσο το δίδυμο των Μανέτα-Καμπάση ηγήθηκε της προσπάθειας των Lakistars για ανατροπή, πράγμα που και κατάφεραν, καθώς προηγήθηκαν στη λήξη της τρίτης περιόδου με 1 πόντο (41-42).

Στην τελευταία περίοδο, οι Touvlakers κυνήγησαν την ανατροπή και τη νίκη, με πρωταγωνιστή τον Δημητριάδη όπου σημείωσε 10 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα. Όπως, 4 τρίποντα-μαχαιριές από τους Τζελέπη και Αξιώτη (2 ο καθένας) και με τον Μαρκόπουλο βρισκόμενο σε καλή μέρα δεν έδωσαν το δικαίωμα στους Touvlakers για επικράτηση, με τους Lakistars να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 59-64!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Μαρκόπουλος, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, έχοντας 5/8 βολές (62,5%), 4/13 δίποντα (30,7%), 1/3 τρίποντα (33,3%), 5 ριμπάουντ (1-4), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33:12 λεπτά συμμετοχής, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Θανάσης Ασπρούλιας που σημείωσε Double-double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ (4-8), έχοντας 1/3 βολές (33,3%), 8/24 δίποντα (33,3%), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 39:57 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 6/16 βολές (37,5%), 22/67 δίποντα (32,9%), 3/14 τρίποντα (21,4%), 55 ριμπάουντ (20-35), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ, ενώ οι Lakistars είχαν 13/23 βολές (56,5%), 15/46 δίποντα (32,6%), 7/15 τρίποντα (46,7%), 39 ριμπάουντ (5-34), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

TOUVLAKERS: Φίλιας 2, Στολάκης 2, Δημητριάδης 16(9 ριμπάουντ), Ιωάννου 6, Δημητρόπουλος, Πούλος 8, Ασπρούλιας 17(12 ριμπάουντ), Ζυγομαλάς 4, Κωστούλας 4(13 ριμπάουντ)

LAKISTARS: Σκίτσας 2, Παπαφλωράτος 5, Μαρκόπουλος 16, Αξιώτης 11, Τζελέπης 6, Καμπάσης 9, Γκολφινόπουλος, Μανέτας 11(12 ριμπάουντ), Αγγελόπουλος 4(7 ριμπάουντ)

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ και το πείσμα των 2 ομάδων για νίκη!!