04/03/2022
Peteenagers BC - - - - - 60 -
Think Digital - - - - - 54 -

Συνεχίζει το νικηφόρο σερί των Peteenagers.

Συνεχίζει το νικηφόρο σερί των Peteenagers, καθώς αυτή την φορά πέρασαν από το εμπόδιο της Think Digital Group. Σε 1 παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά, οι «πετεινοί» κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν μια τεράστια νίκη. 60-54 ήταν το τελικό σκορ!

Πλήρως ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να ξεφύγει από την άλλη. 6 πόντους είχε ο Αλεξόπουλος και 3 ο Ησαΐας για τους Peteenagers, ενώ 5 είχε ο Γεωργακόπουλος για την TDG. 15-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το 2ο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για τους «πετεινούς» ο Ασπρούλιας που πέτυχε 3 καλάθια με τον Κουλούρη να βάζει 1 τρίποντο. Ακόμα 6 πόντους πέτυχε ο Γεωργακόπουλος για την Think Digital. 4 είχε ο Αλεξανδρόπουλος. 31-29 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Το +2 έγινε +4 υπέρ των γηπεδούχων στην 3η περίοδο. 5 πόντους με 1 δύσκολο τρίποντο έβαλε ο Δρουγούτης και 3 πόντους είχε ο έμπειρος Δημητριάδης. Στην αντίπερα όχθη, η TDG έχασε τον Αλεξανδρόπουλο που τραυματίστηκε και έμεινε με μόλις 5 παίχτες. 5 πόντους πέτυχε ο τρομερός πασέρ Καπερώνης και 2 καλάθια ακόμα έβαλε ο Γεωργακόπουλος. 13-11 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Think Digital Group προσπάθησε και κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ. Δυστυχώς όμως για τους φιλοξενούμενους, ο Καπερώνης βγήκε εκτός αγώνα με 5 φάουλ. Μπορεί οι Peteenagers να έκαναν το fair-play και να αγωνίστηκαν και αυτοί με 4 παίχτες, αλλά η TDG δεν άντεξε και λύγισε. 60-54 ήταν το τελικό σκορ.5 από τους 7 παίχτες του coach Λέζου σκόραραν για τους «πετεινούς» στο δεκάλεπτο, ενώ από 4 πόντους είχαν Καπερώνης και Γεωργακόπουλος για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπύρος Αλεξόπουλος με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ (5-10), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 29:12 λεπτά αγώνα. Ο Νίκος Γεωργακόπουλος ξεχώρισε για την TDG με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, δίχως λάθη σε 40 λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 21/49 δίποντα (42,6%), 4/24 τρίποντα (17%), 6/14 βολές (43%), 43 ριμπάουντ(13-30), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος (!). Η Think Digital Group είχε 16/41 δίποντα (39%), 5/22 τρίποντα (23%), 7/13 βολές (54%), 42 ριμπάουντ (10-32), 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 8 λάθη.

Peteenagers(Λέζος): Αλεξόπουλος 13 (15 ριμπ), Ασπρούλιας 10 (9 ριμπ), Δημητριάδης 11, Διαμαντόπουλος 2, Δρουγούτης 5, Ησαΐας 11 (9 ριμπ), Κουλούρης 8.

Think Digital Group(Καπερώνης): Αλεξανδρόπουλος 10, Γεωργακόπουλος 19 (7 ριμπ), Κανούτος, Καπερώνης 11 (8 ριμπ), Μαρίνης 9 (7 ριμπ), Σταγκίδης 5 (14 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ιωάννης Ησαΐας με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα και των 2 ομάδων που ήταν neck to neck για 35 λεπτά!