15/04/2024
Σκόρπιοι BC 8 15 21 11 - 55 -
The Κόπανοι 15 11 20 18 - 64 -

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους Κόπανους!

Βράδυ Τετάρτης στο Μαζαράκη οι Σκόρπιοι υποδέχτηκαν τους The Κόπανοι για την πρεμιέρα του Summer Development League. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 55-64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Κόπανοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, καθώς προηγήθηκαν με σκορ 0-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Γκίνης και Γιουλούντας ήταν αυτοί που πέτυχαν τους πρώτους πόντους της ομάδας τους. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι Σκόρπιοι αντέδρασαν, μειώνοντας την διαφορά στους 7 πόντους με Γιαννούση και Αντωνέα. Τo σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 8-15.

Στην συνέχεια οι πορτοκαλοί συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό κράτησαν την διαφορά ασφαλείας, φεύγοντας σε αιφνιδιασμούς. Μιχαλόπουλος, Γκόνης και Σαπουντζής έκαναν την δουλειά στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και επέστρεψαν στο παιχνίδι με ένα σερί 9-0. Ο Γιαννούσης έκανε ότι ήθελε από την γραμμή των 6,75 ενώ Αντωνέας και Μέτσο βοήθησαν από το ζωγραφιστό και έφεραν το ματς πριν την ανάπαυλα στους τρεις πόντους.

Μετά την ανάπαυλα και οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα οι Σκόρπιοι στα μέσα τις περίοδο με πολύ ωραίο μπάσκετ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Πρωταγωνιστές ήταν οι Αντωνέας, Χειράκης και Γιαννούσης. Από την αντίπερα όχθη οι Κόπανοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, αφού προηγήθηκαν ξανά για δυο πόντους, με τους Ντεντόπουλο και Σαπουντζή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με σύμμαχο την άμυνα τους και σε συνδυασμό με τις τάπες του Ντεντόπουλου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το παιχνίδι. Επιθετικά έδωσαν λύσεις οι Μιχαλόπουλος, Θεοδωρακόπουλος και Ζυγούρης. Οι γηπεδούχοι αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά με τους Χειράκη και Σαραντάρη. Στο τέλος ο φωτεινός πίνακας έγραψε το σκορ 55-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ντεντόπουλος Κωνσταντίνος με 7 πόντους 4 ριμπάουντ και 4 τάπες. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντωνέας Κωνσταντίνος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 τάπες (double-double)

Σκόρπιοι(Χειράκης Δημήτρης): Δήμου 2, Μέτσο 2, Σαραντάρη 5, Τσιώτας 2, Χειράκης Δημήτρης 8, Χειράκης Νίκος 4, Αντωνέας 10, Γιαννούσης 22

The Κόπανοι (Πέλεχας):Γκόνης 7, Γλένης 2, Θεοδωρακόπουλος 12,  Μιχαλόπουλος 14,  Μόσχας, Ντεντόπουλος 7, Πέλεχας 2, Σαπουντζής 11, Γιουλούντας 4, Ζυγούρης 5.

Τι μας άρεσε: Οι τάπες του Ντεντόπουλου και ο ρυθμός του παιχνιδιού!