19/03/2024
Kasonic Beers 10 10 18 20 - 58 -
Drunk Team 13 19 13 22 - 67 -

Νίκη γοήτρου για τη Drunk Team!

Μπορεί να ήταν το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας της σεζόν των δύο ομάδων και η κατάταξή τους να έχει κριθεί προ πολλού, ο αγώνας όμως ήταν δυνατός και γεμάτος ενδιαφέρον, με τη Drunk Team να κερδίζει τους Kasonic Beers με τελικό σκορ 58-67 στο ΣΕΦ.

Με το πρώτο σφύριγμα, με το... τζάμπολ ακόμα καλύτερα, οι επιθέσεις και των δύο ήταν αρκετά uptempo, με τα μεγάλα κορμιά των Kasonic, Λύκο και Χατζημιχαήλ να υπερτερούν και να ξεχωρίζουν. Τα τρία "Πα" της Drunk, Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου και Παούρης μίλησαν νωρίς νωρίς, ο Ασημακόπουλος βρήκε και αυτός το χέρι του στο ξεκίνημα, με το απόλυτα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει οδηγούς τους φιλοξενούμενους, με σκορ 10-13. Η συνέχεια βρήκε τον Μήτσικα με τη δυναμική του παρουσία να παρασέρνει σε διάθεση και απόδοση της υπόλοιπη ομάδα του, με τον "Μούλα" να εκτελεί από την περιφέρεια και το προβάδισμα να πηγαίνει στο 14-22 στα μέσα της περιόδου. Ο Γκορόγιας βρήκε με την προσοχή να είναι τόση ώρα... αλλού και εκείνος χώρους για να δράσει, με την Drunk να προηγείται με 20-32 στο πρώτο ημίχρονο.

Τα μαγικά του Κωνσταντίνου Μουλαρογιάννη συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την αστοχία των Kasonic να έρχεται και να κολλάει... γάντι στην ενέργεια των "λευκών". Βεβιασμένες προσπάθειες από τους εξαιρετικούς σε όλη τη χρονιά Kasonic, με τον Ασημακόπουλο με όπλο την εμπειρία και την υπομονή του, να βρίσκει λύσεις και να μειώνει στο 38-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μεν άκρως αποδοτικό σε σκορ και σε διάθεση, οι φιλοξενούμενοι όμως έδειχναν πως δύσκολα θα το έχαναν, με τους Kasonic να ανεβάζουν το σκορ, αλλά να πληγώνονται από Παούρη και σία, με το τελικό 58-67 να είναι και το τελευταίο ροζ φύλλο αγώνος για τη Drunk Team φέτος που πάει διακοπές, με τους Kasonic να ετοιμάζονται για τα playoffs!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 3 λάθη. Από τους Kasonic ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Λύκος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 7, Προσηλιακός 6, Λύκος 12, Ζυγούρης 5, Χατζημιχαήλ 12, Σπυρίδης 4, Ρουμελιώτης 9, Καρακωνσταντής 3.

Drunk Team (Παούρης): Γκορόγιας 5, Μουλαρογιάννης 16, Παπαβασιλείου 8, Μήτσικας 7, Παπαπαναγιώτου 7, Παούρης 24.

Τί μας άρεσε: Ο ρυθμός του αγώνα!