01/12/2023
Most Wanted 18 21 9 18 - 66 -
Komic Mastoras BC 6 15 14 11 - 46 -

Νίκη με ομαδικό μπάσκετ για τους Most Wanted!

Σπουδαία νίκη για τους Most Wanted απέναντι στον μαχητικό Komic Mastora στο κλειστό της Ζωφριάς, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 66-46.

Από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Αναγνώστη και τον Βελτσίστα. Εξαιρετικός στην οργάνωση ο Καραμασιώτης έδειξε το δρόμος της νίκης στους Most Wanted!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν κάποιες λύσεις επιθετικά κυρίως με σουτ μέσης απόστασης από τον Λίγγρη. Σκορ ημιχρόνου στο 39-21.

Στην επανάληψη ο Komic Mastoras μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τα τρίποντα του Τρασσή. Καταπληκτικός και ο Λίγγρης στην τρίτη περίοδο βρίσκοντας λύσεις με διεισδύσεις έδωσε ανάσα στην ομάδα του.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και έχοντας σε εκπληκτική μέρα τους Βελτσίστα και Αναγνώστη κατάφεραν περάσουν άνετα από την Ζωφριά με 66-46.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βελτσίστας με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λίγγρης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 14/34 δίποντα και 10/25 βολές, μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9 βολές, 16/55 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 16 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 21 (3), Βελτσίστας 26 (4), Κάλας 3 (1), Καραμασιώτης 6 (1), Κουσάκης 3 (1), Μήτσης, Πίκουλης 5, Παπαδοπούλος 2

Komic Mastoras (Μελέκος): Γιωτόπουλος 5 (1), Γουρδούμπας 4, Γρηγοράκης 11, Λίγγρης 16 (1), Μελέκος 2, Σερεβέτας, Τρασσής 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ των γηπεδούχων!