22/01/2024
Tsouvalia 13 11 8 17 - 49 -
Gran Camaria 12 9 16 9 - 46 -

Νίκη... καμάρι για τα Tsouvalia!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν τα Tsouvalia, αφού πήραν τεράστια νίκη απέναντι στα Gran Camaria σε παιχνίδι που έγινε στο Basketaki Arena.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (13-12) χάρη στα καλάθια των Καλαντζή, Κυριακίδη και Χατζησωκράτη. Για τους φιλοξενούμενους οι Πέργουλης και Β. Ζαλακώστας έκαναν την διαφορά στην επίθεση.

Παρά τις απουσίες τους και την βαθμολογική τους διαφορά, τα Tsouvalia είχαν φέρει την αναμέτρηση στα μέτρα τους. Με την άμυνα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και τον Καρδαρά να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει σημαντικές βοήθειες στους εξαιρετικούς Καλαντζή και Χατζησωκράτη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 24-21 και έβαλαν τα Camaria σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, να πιέζουν σχεδόν σε όλο το παρκέ, να κλέβουν μπάλες και με πρωταγωνιστές τους Βασίλη και Γιώργο Ζαλακώστα και Κανετάκη να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 8-16 και να προηγούνται με 32-37. Τα Tsouvalia "κόλλησαν" στην επίθεση, πήραν σκορ κυρίως από τον Κυριακίδη και άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Τα Tsouvalia με ρεσιτάλ άμυνας από τον Χατζησωκράτη και μεγάλα καλάθια του Καρδαρά έκαναν την ανατροπή, έτρεξαν ένα σερί 11-1 και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι "κίτρινοι" απάντησαν με τον Γ. Ζαλακώστα, ωστόσο οι γηπεδούχοι που δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έβαλαν τις βολές στο τέλος, έκαναν άψογη διαχείριση και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα του Αθανασίου στο σύνολο της αναμέτρησης παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χατζησωκράτης με 5 πόντους (1/8 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 τάπες). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/36 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 16/26 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/37 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 9/29 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλαντζής 14, Καρδαράς 14 (1), Κοτσιλίνης 7, Κυριακίδης 8 (1), Λαζανάς, Νικολόπουλος 1, Χατζησωκράτης 5 (1)

Gran Camaria (Αθανασίου): Β. Ζαλακώστας 13 (3), Γ. Ζαλακώστας 17 (1), Ν. Ζαλακώστας, Κανετάκης 11 (1), Κουντούρης 2, Πέργουλης 3, Σακελλαρίου, Σγουρίδης, Τσακανίκας