22/01/2024
Blastiakos 21 13 22 12 - 68 -
Pink Paper 13 21 11 7 - 52 -

Νίκη κορυφής για τον Blastiako!

O Blastiakos ήταν καλύτερος απέναντι στην Pink Paper στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε εύκολα με σκορ 60-52 και ανέβηκε στην κορυφής της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ρεκόρ πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον νικητή να απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Ο Blastiakos πήρε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή, με τον Τυροπώλη να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα με τρία εύστοχα τρίποντα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε ανατροπή σκηνικού με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στο ματς. Με τον Μποτσάκο οδηγό, η Pink Paper ισορρόπησε το ματς και έφερε το ματς στα ίσα με τη λήξη του ημιχρόνου (34-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Blastiakos δεν είχε διάθεση να κάνει το ματς ντέρμπι και ξέφυγε στο σκορ. Με τον Παντελάκη να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες και τον Τυροπώλη να εκτελεί από μακριά, πήραν προβάδισμα με διψήφια διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-45.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, καθώς η Pink Paper δεν είχε δυνάμεις να κάνει την ανατροπή. Έτσι ο Blastiakos πήρε μια σημαντική νίκη με σκορ 68-52, που την οδήγησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τυροπώλης με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Μποτσάκος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 11/27 δίποντα, 11/39 τρίποντα, 13/22 βολές, 56 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 5/13 βολές, 31 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 9 λάθη.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αναστασόπουλος 2, Τσιγκάκος 4, Παντελάκης 17, Σωτηρίου 12, Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 3, Τυροπώλης 28.

Pink Paper (Μανωλάκος): Μποτσάκος 16, Καραΐσκος 3, Καμπόσος 3, Ορφανίδης 3, Κοντομίχος 6, Ανδρουτσόπουλος, Αζάρ 2, Καρπούζης 11, Μανωλάκος 8.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση Τυροπώλη και Παντελάκη.