05/02/2024
Beerokoillers 17 11 10 10 - 48 -
Kavlanta Hawks 18 11 16 6 - 51 -

Νίκη παραμονής για τους Kavlanta Hawks!

Οι Kavlanta Hawks επικράτησαν των Beerokoillers με σκορ 48-51 και έκαναν αποφασιστικό βήμα παραμονής απέναντι σε μια ομάδα με ίδιους στόχους.

Ντέρμπι παραμονής το παιχνίδι για τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν τις ίδιες νίκες πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ξεκίνησαν μάλιστα πολύ δυνατά στην επίθεση και με μεγάλη ευστοχία. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί ο ρυθμός του αγώνα να έπεσε όπως είναι λογικό, όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Beerokoillers, που κατέβηκαν με μόλις έξι παίκτες, ξεκίνησαν με σερί 6-0, όμως οι Kavlanta Hawks απάντησαν άμεσα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 28-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν τους γηπεδούχους που δεν είχαν βάθος στον πάγκο τους και να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία. Σε σερί 7-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (35-41) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (38-45).

Οι Beerokoillers δεν παράτησαν το ματς και με σερί 6-0 μείωσαν στο καλάθι (45-47) και είχαν τρίποντο ισοφάρισης με τον Μανδηλαρά με την λήξη που ήταν άστοχο. Έτσι οι Kavlanta Hawks πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους και βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο για την παραμονή στην κατηγορία.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 12 πόντους, 11ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μανδηλαράς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 3/5 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/53 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 10/18 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Beerokoillers (Κατσίκης): Κατσίκης 5, Ψεματίκας 3, Μανδηλαράς 17, Ρηγάτος 10, Νεοφύτου 2, Παγίδας 11.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Βιδάλης 3, Πεντάρης 4, Ρήγος 10, Κολυβάς 9, Πέτσας 7, Γεωργακόπουλος 12, Μπόικο, Τζώρτζης 3, Καραγιάννης 3

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία στο τέλος των φιλοξενούμενων.