15/02/2024
Saint Pauli 12 5 10 16 - 44 -
Bonobo BC 16 17 11 23 - 66 -

Νίκη παραμονής πήραν οι Bonobo!

Πέμπτη βράδυ στη Basketaki Arena οι Bonobo πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στους Saint Pauli με σκορ 44-66. Αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία!

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι. Η Saint Pauli με τους Λεμονίδη και Παναγόπουλο, έφτασε τους 12 πόντους, κάνοντας σωστές επιθέσεις. Από την άλλη η Bonobo με Μπάμπαλη και Πετρόπουλος πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-16.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι Bonobo πάτησαν το γκάζι, χτίζοντας βάσεις για την νίκη. Δεν άφησαν την Saint Pauli να τους απειλήσει το καλάθι και με σωστές επιθέσεις πήραν μια διαφορά 16 πόντων πριν την ανάπαυλα. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Μπάμπαλης, Πετρόπουλος και Αραβαντινού. Από τους γηπεδούχους ευστόχησαν οι Πιτένης και Παλαιολόγος.

Στην επανάληψη οι Bonobo διατήρησαν αυτήν την διαφορά που είχαν χτίσει, πετυχαίνοντας 10 πόντους από τους Φουραδούλα και Λεκάντη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Πιτένη και Παλαιολόγο να διαμορφώνουν το 28-43.

Στην τελευταία περίοδο δεν αλλάξαν πολλά, παρά μόνο τα πολλά καλάθια που μπήκαν και από τις δύο ομάδες. Από τους Saint Pauli σκόραραν οι Πιτένης και Λεμονίδης. Από την αντίπερα όχθη έφεραν λύσεις επιθετικά οι Μπάμπαλης και Παυλόπουλος, φτάνοντας το σκορ στο τελικό 44-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταύρος Μπάμπαλης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενω από τους αντιπάλους ξεχώρισε ο Λεμονίδης Θεόδωρος με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Bonobo συνολικά είχαν 22/50 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 4/9 βολές,  46 ριμπάουντ, 16 ασίστ,  5 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 κόψιμο. Οι Saint Pauli είχαν συνολικά 11/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/14 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 κοψίματα.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμπάς 6,  Λεμονίδης 12, Παλαιολόγος 8, Παναγοπουλος 4,  Παντελής 6, Πιτένης 8, Τζοβάρας

Bonobo(Φουραδούλας): Αλφαντής 3, Αραβαντινός 6, Κιτσαντάς 4, Λάγιος, Λεκάντης 6, Μπάμπαλης 21, Μπίτσικας 4, Παυλόπουλος 8, Πετρόπουλος 4, Φουραδούλας 6, Φουρλής 4.

Τι  μας άρεσε: Η εκρηκτική εμφάνιση του Μπάμπαλη!