06/02/2024
Retro Pacers 13 15 20 22 - 70 -
Peristeri Trelleborg 13 15 10 12 - 50 -

Πήραν νίκη παραμονής οι Pacers!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Retro Pacers πήραν σημαντική νίκη για την μάχη της παραμονής απέναντι στους Peristeri Trelleborg για την 16η αγωνιστική της Evolution League με σκορ 70-50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι με τους Χατζημιχάλη και Αναγνωστόπουλο να δίνουν λύσεις στην επίθεση με το σκορ να φτάνει στο 11-4. Οι φιλοξενουμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι με τους Τύρο, Δρακόπουλο και Παλάσκα να δίνουν πόντους και να διαμορφώνουν το ισόπαλο 13-13.

Το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαινε ποντο-ποντο. Οι Pacers αρχικά προηγήθηκαν μέχρι και του 6 πόντους αλλά οι Trelleborg ξαναέφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία και έτσι το ημιχρόνο έληξε με σκορ 28-28

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άσπροι ξεκίνησαν δυναμικά, παίζοντας όμορφο μπασκετ και με αυτόν τον τρόπο έφεραν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Αυτό που κατάφεραν οι Trelleborg ήταν να μειώσουν την διαφορά με τα εύστοχα σουτ του Παύλου, σημειώνοντας έτσι το 48-38.

Στο τελευταίο οι Pacers έδιξαν την ανωτερώτητά τους, βγήκαν σε πολλούς αιφνιδιασμούς, εκμεταλευόμενοι τα λάθη τον αντιπάλων τους. Έτσι πήραν μια διαφορά ασφάλειας και εξασφάλισαν την νίκη τους, με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το τελικό σκορ 70-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χατζημιχάλης Παναγιώτης με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ από την αντίπαλη πλευρά ξεχώρισε ο Βαγενάς Γρηγόριος με 12 πόντους, 2 ασίστ και 9 ριμπάουντ

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν  17/47 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα 16 λάθη και 4 κοψίματα. Οι φιλοξενουμενοι συνολικά είχαν 12/50 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 17/26 βολές, 46 ριμπάουντ,  10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 κοψίματα.

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 11,  Βέλλης 10,  Βαμβακάρης 2, Ιωαννίδης 7, Μπουρμπόν 9, Πουλαδάκης, Χατζημιχάλης 31

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 12, Δρακόπουλος 6, Κακογιάννης 2, Παλάσκας 6, Παύλου 10, Σταυρόπουλος, Τσίντζας 1, Τσουμάνης, Τύρος 13

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Χατζημιχάλη!