22/02/2024
Brothers United 19 23 11 9 - 62 -
Alpinists BC 14 14 15 7 - 50 -

Νίκη παραμονής για τους Brothers United!

Βράδυ Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Brothers United υποδέχθηκαν τους Αλπινιστές, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα τους από την αρχή και να παίρνουν την νίκη με 62-50.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους πράσινους, οι οποίοι μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Σπουδαίος Κουτούζης κυριάρχησε κοντά στο καλάθι σκοράροντας 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους βρήκε ο Μαγκανιάρης κρατώντας κοντά την ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-14.

Σκορ και θέαμα στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, βρήκαν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες και αύξησαν την διαφορά πάνω από τους 10. Εξαιρετικοί οι Κουτούζης και Μπιτζής οδηγούσαν τους Brothers προς την νίκη, ενώ για τους Αλπινιστές ο Μαγκανιάρης ήταν μόνος τους επιθετικά με 16 πόντους στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Αλπινιστές μπήκαν με σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφιο. Λυμπερόπουλος και Συκάρης έδωσαν επιπλέον λύσεις στην επίθεση με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 53-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν να κάνουν την ανατροπή. Οι πράσινοι δεν άφησαν περιθώρια καθώς ήταν σοβαροί στην άμυνα και πήραν την νίκη που τους κρατάει στην κατηγορία με 62-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπιτζής με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λυμπερόπουλος με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Brothers United (Κουτούζης): Κακαβάς 4, Καλαματιανός, Κανελόπουλος 10, Καραντζής 9, Κουτούζης 22, Μπιτζής 15, Πίτος 2, Ρούλιας

Alpinists BC (Λυμπερόπουλος): Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 8, Μαγκανιάρης 19, Μουτεβελής 3, Ποντίκας 10, Συκάρης 8

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες των γηπεδούχων!