19/02/2024
Brothers United 17 25 15 15 - 72 -
Somalia Pirates 15 11 14 12 - 52 -

Νίκη παραμονής πέτυχαν οι Brothers United!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Brothers United κέρδισαν τους Somalia  Pirates για την 21η αγωνιστική της Master League, στην προσπάθεια παραμονής τους στην κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, πηγαίνοντας το παιχνίδι πόντο πόντο με την διαφορά μεταξύ τους,  να μην ξεπερνάει τους 2 πόντους. Για τους Brothers σκόραραν οι Κουτουζής, Αβούρης και Κατραντζής, ενώ από τους Pirates οι πέτυχαν πόντους οι Καλφαγιάννης και Παπαηλίου. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 17-15.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι Brothers πάτησαν το γκάζι, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους πήραν μια μεγάλη διαφορά στο σκορ και έχτισαν τα θεμέλια για την νίκη. Επιθετικά βοήθησαν για τους γηπεδούχους οι Κουτουζής,  Μπιτζής και Κανελλόπουλος.  Από του φιλοξενούμενους σκόραραν οι Γιαννοσπύρος και Καλφαγιάννης, διαμορφώνοντας το σκορ στο 42-26.

Στην επανάληψη οι Brothers συνέχισαν στο ίδιο τέμπο κρατώντας την διαφορά στα δικά τους όρια. Κανελλόπουλος, Κουτουζής και Μπιτζής έβγαλαν συνεργασίες,  διαμορφώνοντας το σκορ περιόδου στο 57-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους, βγαίνοντας σε αιφνιδιασμούς με τους Κανελλόπουλο και Κατραντζή. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενουμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ, διαμορφώνοντας το 72-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κανελλόπουλος Γεώργιος με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους φιλοξενουμενους ξεχώρισε ο Καλφαγιάννης με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Brothers συνολικά είχαν συνολικά 24/47 δίποντα, 5/18 τρίποντα,  9/16 βολές, 40 ριμπάουντ,  16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη και 4 κοψίματα. Οι Somalia Pirates συνολικά είχαν 20/50 δίποντα,  0/8 τρίποντα,  12/18 βολές, 46 ριμπάουντ,  8 ασίστ, 3 κλεψίματα,  11 λάθη και 1 κόψιμο.

Brothers United (Καραμπελας): Αβούρης 10, Κακαβάς 1, Καλαματιανός 2, Κανελλόπουλος 11, Κατραντζής 11, Κουτουζής 23, Μπιτζής 10, Πιτος 4.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Βρούτσης 5, Γιαννόσπύρος 8, Καλφαγιάννης 17, Ντζόγιας 6, Παπαηλίου 12, Σταματέας 2, Στραβοπιεράκος 2

Τι μας άρεσε: Οι σκληρές μονομαχίες και από τις 2 ομάδες!