14/12/2023
Σοποτό B.C. 9 18 7 10 - 44 -
Athens Crips 10 8 10 12 - 40 -

Νίκη ψυχολογίας για το Σοποτό!

Σημαντική νίκη για το Σοποτό στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League, καθώς επικράτησε των Athens Crips με 44-40 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Athens Crips να προηγούνται με 9-10, χάρη σε 8 πόντους του Αργυρούλη και καλάθι του Λάντζα. Ο Σοφιανόπουλος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Λουρίδας και Καρατζάς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σοφιανόπουλος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 14 δικούς του πόντους και έμμεσο τρίποντο του Καρατζά, έστειλαν το Σοποτό στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 27-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Αργυρούλη να σκοράρει 4 πόντους και τους Λάντζα - Μαρκαντώνη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Λιάκου είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +11, και τελικά με τρίποντο του Σοφιανόπουλου και βοήθειες των Καρατζά - Κουτσουρή, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 34-28! Την παρέα του απόντα Παπαδόπουλου κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι Αργυρούλη και οι 3 του Κουρκουλή. Σκορ τρίτης περιόδου 34-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Σοποτό άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Καρατζά, Λουρίδα και Σοφιανόπουλου, έφτασε στη νίκη με 44-40. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Λάντζας, Κουρκουλής και Γιγουρτάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 13/36 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 βολές, 15/57 δίποντα και 1/23 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson MVP για το Σοποτό ο Σοφιανόπουλος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/9 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Λάντζας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/6 βολές, 4/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Σοποτό (Λιάκος): Ιωάννου 2, Χουλιάρας, Καρατζάς 11, Κουτσουρής 3, Λουρίδας 5 (1), Σοφιανόπουλος 23 (4)

Athens Crips (Αργυρούλης): Γιγουρτάκης 4, Αργυρούλης 17, Κουγιουμτζόπουλος, Κουρκουλής 5, Λάντζας 12 (1), Μαρακάκης, Μαρκαντώνης 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν για 40 λεπτά οι δύο ομάδες!