24/06/2020
Piranhas 11 12 24 22 - 69 -
Old School 13 7 7 16 - 43 -

Νίκησαν από την άμυνά τους τα Piranhas!

Τα Piranhas παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν με 69-43 τους Old School, φτάνοντας έτσι τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν. Οι Old School, ήταν στα σημεία καλύτεροι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-11, με τον Πέγκα να σημειώνει 6 πόντους. Για τα Piranhas, από 3 πόντους έβαλαν οι Γρηγορίου, Αμπάτζογλου και Τσατσάκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Τα Piranhas, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενα με 23-20, με μεγάλο τρίποντο του Κανλή. Για την ομάδα του Καρακίτσου, από 2 πόντους σημείωσαν οι Προβατάς και Πέγκας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Τα Piranhas, άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη και με τον Κανλή να έχει τρελά κέφια και δημιουργικά αλλά και σκοράροντας κατά βούληση, προηγήθηκαν με το τέλος της τρίτης περιόδου με 47-27. Για τους Old School, που ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν, από 2 πόντους έβαλαν οι Ηλιάδης και Καρακίτσος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Piranhas συνέχισαν να εντυπωσιάζουν και με την ίδια καλή και πιεστική άμυνα, ανέβασαν κι άλλο την διαφορά τους, η οποία έφτασε τους 26, 69-43. Ο Χρήστος Δερδενές ήταν απολαυστικός με 9 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 5 πόντους σημείωσε ο Προβατάς.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Κανλής με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καρακίτσος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 25/65 εντός πεδιάς, 10/25 τρίποντα και 9/20 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Old School είχαν 13/55 εντός πεδιάς, 0/17 τρίποντα και 17/27 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα κι έκαναν 1 τάπα.

Piranhas(Βρύλλης): Δερδενές 9, Γρηγορίου 8, Τριανταφύλλης 6, Παλαιοδημόπουλος 7, Αμπάτζογλου 3, Τσατσάκος 6, Κανλής 17, Λάϊος 3, Γραφιαδέλλης 4, Αφουξενίδης 6.

Old School (Καρακίτσος): Σαμοΐλης 2, Μπούκας 1, Πισιμίσης 1, Πέγκας 10, Προβατάς 9, Ηλιάδης 4, Χατζηαργύρης 7, Καρακίτσος 9, Φιλιπόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το φανταστικό δεύτερο ημίχρονο των Piranhas!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες εντάσεις που υπήρχαν στο παιχνίδι!